İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk kitaplığında bulunan sarf ve nahiv ile alakalı yazma eserlerin ilmî tanıtımı
Scientific introduction of hand-written books of morphology and syntax in İstanbul Metropolitan Municipality Ataturk library
- Tez No: 591361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ARSLAN SÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, El Sanatları, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tezimizde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nda bulunan sarf ve nahve dair yazma eserler incelenmiştir. Bu tezle yazma eserlere ulaşma konusunda bir bilinç oluşturup bu değerli mirasa sahip çıkılması ve Türkiye'de yazma eser çalışmalarına bir katkı sağlamak amaçlanmıştır. Tezimizde nahiv ve sarf tarihi hakkında genel bilgi verildikten sonra, başlıca nahiv ekolleri öz bir şekilde tanıtılmıştır. Atatürk Kitaplığı'nda 113 adet bulunan, sarf ve nahiv konusunda yazılmış çoğunluğu Arapça eserler üzerinde inceleme yapılmış, bu eserlerin nüsha özellikleri, içerikleri ve müellifleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamız sonucunda, incelenen eserlerin arasında müellif nüshasına rastlanmamıştır. İncelenen eserler, döneminin medrese eğitiminde rağbet gören eserler olup, aralarında kıymetli hat yazısı ve tezhibi olanlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the handwritten books, found in Istanbul Metropolitan Municipality Ataturk Library, about Sarf (Conjugation of Arabic words) and Nahiv (Grammar of Arabic language) have been studied. The goal of this study is to establish a consciousness about the original handwritten books and encourage people to protect this invaluable heritage and make use of them. In the thesis, after a brief reminder notes about the history of Sarf and Nahiv, the main schools of Nahiv has been summarized. Number of books found in Ataturk Kitapligi about Sarf and Nahiv (most of them are in Arabic) is 113. All these books have been investigated, and information was gathered about volume properties, contents and authors. During our investigation, despite the fact that none of these books were original, seemingly they were used in Medrese education intensively, and some of them demonstratereally goodcalligraphicand ornamentation examples.