Orta serebral arter bifurkasyon anevrizmasının gelişimini etkileyen morfolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of morphological parameters affecting the development of middle cerebral artery bifurcation aneurysm
- Tez No: 591363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL İDİL SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada orta serebral arter (OSA) bifurkasyon anevrizması olan hastalarda anevrizma ile ilişkili vasküler yapıların çeşitli morfolojik ve geometrik parametreleri ile anevrizma varlığı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Gereçler ve Yöntem: Temmuz 2015-Aralık 2018 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim dalında değişik nedenlerle beyin BTA çekilen 74 olgunun arşiv görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışma grubunda yaşları 24-79 arasında değişen, %62,2 (46) kadın, %37,8 (28) erkek toplam 74 hasta mevcuttu. Bu çalışmada ipsilateral OSA M1 segmenti ile baskın trunk arasındaki açı (Φ 1), M1 segment ile çekinik trunk arasındaki açı (Φ 2) ve bifürkasyon açısı (Φ 1+Φ 2) karşılaştırılmıştır. Bilateral M1 segmenti, baskın trunk, çekinik trunk ve IKA çapları; M1 çapının baskın ve çekinik trunkus çapları toplamına oranı (DA), baskın trunkus çapının çekinik trunkus çapına oranı (KA), M1 çapının IKA çapına oranı (LA), baskın trunkus çapının M1 çapına oranı (BA) ve çekinik trunkusun M1 çapına oranı (CA) anevrizmal taraf ile anevrizma bulunmayan kontralateral tarafta karşılaştırılmıştır. Bulgular: Anevrizmal taraf ve kontralateral taraf karşılaştırıldığında M1, IKA, baskın trunkus ve çekinik trunkus çapları ile, LA, DA, KA, CA ve BA oranları istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aims and objectives: In this study, the relationship between the presence of aneurysm and various morphological and geometric parameters of vascular structures associated with aneurysm in patients with MCA bifurcation aneurysm was evaluated. Methods: Between July 2015 and December 2018, 74 patients who underwent brain CTA in the Department of Radiology of Ondokuz Mayıs Medical Faculty Hospital were evaluated retrospectively. The study group consisted of 74 patients aged between 24-79 years, 62.2% (46) females and 37.8% (28) males. In this study, the ipsilateral MCA angle between the M1 segment and the dominant vessel (Φ1), the angle between the M1 segment and the thin vessel (Φ2), and bilateral Φ 1 and Φ 2 angle sums were compared. Bilateral M1 segment, dominant trunk, thin trunk and ICA diameters were evaluated. The ratio of M1 diameter to the total diameters of the dominant and thin truncus (DA), the ratio of the diameter of the dominant trunk to the thin trunk (KA), the ratio of the M1 diameter to the ICA (LA), ratio of dominant trunk diameter to M1 diameter (BA) and ratio of recessive trunk to M1 diameter (CA) were compared with the aneurysmal side and contralateral side without aneurysm. Results: When aneurysmal side and contralateral side were compared M1, ICA, dominant trunk and recessive truncus diameters, LA, DA, CA, CA and BA rates were not statistically significant.