Çizim aracı olarak tablet bilgisayarların öğrencilerin görsel sanatlar dersine olan ilgisine etkisi
The effect of tablet computers as a drawing tool on students' interest in visual arts course
  1. Tez No: 591418
  2. Yazar: FUATCAN BULUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, çizim aracı olarak tablet bilgisayarların kullanılmasının öğrencilerin görsel sanatlar dersine olan bakışına olumlu ya da olumsuz bir etkisi olup olmadığını incelemektir. Bu kapsamda 2012-2013 eğitim öğretim yılında Ankara Bahçeşehir Koleji'nde bir uygulama yapılmış ve yapılan bu uygulamaya bir grup beşinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu öğrenciler ikiye ayrılarak deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Görsel sanatlar dersinde kontrol grubu çizim aracı olarak kağıt-kalem kullanırken, deney grubu tablet bilgisayar kullanmıştır. İki gruba da görsel sanatlar dersine olan ilgi ve tutumlarını ölçmeye yönelik ön test ve son test uygulanmış, aynı zamanda tüm uygulama video ile kayıt edilmiştir. Böylece nitel ve nicel verileri bir arada yorumlamak mümkün olmuştur. Testlerden elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda çizim aracı olarak tablet bilgisayar kullanan deney grubunun görsel sanatlar dersine olan ilgisinin kontrol grubuna göre daha yüksek bir artış gösterdiği görülmüştür. Bu sonun istatistiksel anlamlılığı Wilcoxon işaretli sıralar testi ile kanıtlanmış ancak Mann Whitney U testi ile kanıtlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate whether using tablet pc's as drawing tool will have effect students positive or negative in art class. This research and investigation has been done on a group of 5th grade students at Ankara Bahcesehir College in 2012-2013 school year. Students were divided into two groups to create an experimental and control group. For the study, experimental design was used. There was a pretest and posttest control group. Tablet pc's were giving to experimental group in art class whereas control group was given pen and paper. Pretest and protest were used to determine the student's attitude toward art class. Further more, the study and all the activities were recorded by a video camera. Because of this both qualitative and quantitative data can be commented. To analyze the quantitative date from the study, SPSS software was used. From the study, it can be concluded that students who were in the experimental group who used the tablet pc's as drawing tool had more positive attitude for art class than control group. The result of the study has been statistically supported by Wilcoxon signed ranked test. On the other hand, the results haven't been statistically supported by Mann Whitney U Test.