Avukatlar hakkında arama ve elkoyma
Search and seizure about lawyers
  1. Tez No: 591419
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, esas olarak genel anlamda arama, elkoyma ele alındıktan sonra münferit düzenleme olan avukatlara yönelik arama ve elkoyma tedbirleri incelenmiş; önleme amaçlı arama ve elkoymalara da gerektiği ölçüde değinilmiştir. Birinci bölümde genel olarak arama, elkoyma tedbirlerine ve arama koruma tedbiri içerisinde adli ve önleme araması ayrımına değinildikten sonra, koruma tedbirlerinin genel özellikleriyle birlikte bu tedbirlere hâkim olan ilkeler açıklanmıştır. İkinci bölümde ise arama ve elkoyma tedbirlerinin avukatlar bakımından uygulanması ana başlığı altında öncelikle genel arama ve elkoymadan farklı ve münferit bir şekilde düzenlenmesinin temel nedenleri ışığında; Avukatın bağımsızlığı, sır saklama yükümlülüğü ve savunma hakkının korunması incelenmiştir. Hemen akabinde ise, Avukata yönelik arama ve elkoyma tedbirleri çerçevesinde; Avukatın üzerinin aranması, avukatın bürolarında arama ve elkoyma, postasında elkoyma ve son olarak konutunda arama ve elkoyma müdahaleleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the search and seizure measures for lawyers, who are the individual arrangement after the search and seizure in general, are examined. search and seizures for the purpose of prevention have been mentioned to the extent necessary. In the first section, after the general search and seizure measures and the separation of judicial and prevention search within the search protection measure, the general characteristics of the protection measures and the principles that prevail these measures are explained. In the second part, under the main heading of the implementation of search and seizure measures in terms of lawyers, in the light of the main reasons for arranging them separately and separately from general search and seizure; The independence of the lawyer, the obligation to keep secrets and the protection of the right to defense were examined. Immediately afterwards, within the framework of search and seizure measures directed to the lawyer; The search of the lawyer, search and seizure in lawyer's offices, seizure in post and finally search and seizure interventions in his residence were examined.