Avukatların görev suçları sebebiyle soruşturulması ve kovuşturulması
İnvestigation and prosecution of lawyers for their crimes of duty
- Tez No: 906681
 - Danışmanlar: DR. BURCU ERTEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Avukatlık mesleğinin geçmişi çok eskiye dayanmakta olup insanlık tarihinin en önemli mesleklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Avukatlar, kişilerin hak ve hürriyetlerinin savunuculuğunu üstlenerek toplumda adaletin tesisini sağlama görevlerini üstlenmişlerdir. Yerine getirilen bu görevin önemi nedeniyle avukatlık mesleğinde diğer mesleklerden farklı olarak birçok alanda özel düzenlemeler yapma ihtiyacı duyulmuştur. Görevlerinin ifası sırasında işlemiş oldukları suçlarla ilgili olarak da genel hükümlerden farklı olarak özel soruşturma ve kovuşturma usulleri benimsenmiştir. Avukatlar hakkında 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile getirilen özel soruşturma ve kovuşturma usulleri avukatların görevleri sırasında bağımsızlıklarının korunmasını ve görevleriyle ilgili konularda aslı olmayan suçlamalarla karşı karşıya kalmalarının önlenmesini sağlamaktadır. Yargının kurucu unsurlarından birisi olarak kabul edilen savunmanın temsilcisi olan avukatların bağımsızlıklarının korunması aynı zamanda yargı bağımsızlığının korunması sonucunu da doğurmaktadır. Dolayısıyla avukatlık mesleğinin güvence altına alınmış olması Anayasa ile getirilmiş olan hak arama hürriyetinin ve adil yargılanma hakkının da güvence altında olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The profession of law has a long history and is considered one of the most important professions in human history. Lawyers carry out their duty to ensure the establishment of justice in society by defending the rights and freedoms of individuals. Due to the importance of this duty, there has been a need to make special regulations in many areas in the legal profession, unlike other professions. Special trial procedures different from general provisions have been adopted regarding the crimes committed during the performance of their duties. The special investigation and prosecution procedures brought about by Law No. 1136 on lawyers ensure that the independence of lawyers is protected during their duties and that they are prevented from facing unfounded accusations regarding matters related to their duties. Protecting the independence of lawyers, who are representatives of the defense, which is considered one of the founding elements of the judiciary, also results in the protection of judicial independence. Therefore, the fact that the legal profession is guaranteed means that the freedom to seek justice and the right to a fair trial introduced by the Constitution are also guaranteed.