Gediz dergisinin halk bilimsel tahlili
Gediz magazine in terms of folklore analysis
- Tez No: 591444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜROL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
“Gediz Dergisinin Halk Bilimsel Tahlili”adlı tezimde 19. Yüzyılın Halkbilim anlayışıyla günümüz modern halkbilim anlayışının ne ölçüde benzeşip ne ölçüde farklılaştığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Giriş kısmında 1932 yılında 14 ilde açılıp 1952 yılına kadar 478'e ulaşan halkevlerinin kuruluş amaçları, getirmiş olduğu yenilikler ve özellikle halkbilim açısından önem taşıyan unsurları dönemin bakış açısına göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Cumhuriyet Döneminden başlayarak halkevlerinin kuruluşuna, kuruluşunu etkileyen unsurlara, kendine örnek aldığı kurumlara değinilmiş böylece kurulma amacına ışık tutulmaya çalışılmıştır. Halkevlerinin işleyişi ve yapısını oluşturan dokuz farklı şubenin çalışma şekilleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu dokuz şube; Dil, Edebiyat ve Tarih, Güzel Sanatlar, Temsil, Spor, Sosyal Yardım, Halk Dershaneleri ve Kurslar, Kütüphane ve Yayın, Köycülük, Müze ve Sergi olarak kendi içinde tasnif edilmiştir. Bu dokuz şubenin kendi alanlarında yapmış oldukları aksiyonlarla halkı eğitme ve halkla köprü kurma amaçları sağlanmış olacaktır. Böylece aralarında uzaklık bulunan yönetici ve yönetilen kişiler arasında bir bağ kurulacak bu bağ da halkın kendi ürünlerinin toplanmasıyla ve bunların gelecek nesillere aktarılmasıyla sağlanmış olacaktır. Manisa Halkevi de kuruluşundan itibaren kendilerine verilen amaçlar doğrultusunda halk ile köprüler kurma yolunda çeşitli etkinlikler konferanslar eğitimler vermiş bir yandan Manisa'nın köy ve beldelerinden toplanan halka ait unsurlar temin edilerek bu unsurlar Halkevinin yayın organı olan Gediz Dergisinde neşredilmiştir. Bu neşredilen unsurlar neşredilirken dönemin halkbilim anlayışına göre sunulmuştur. Tezin bölümlerinden birini oluşturan bu kısımda o dönemin halk bilim anlayışıyla şuanda içinde bulunduğumuz dönemin halkbilim anlayışının benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Yazarların halkbilim anlayışı adlı bölüm olan bu kısımda günümüz halkbilim anlayışına da değinilmiştir. Tezin son bölümünü oluşturan kısımdaysa Gediz Dergisinde folklor özelliği taşıyan ürünler neşredilmiştir. Hacimce geniş olan derginin incelenmesi ve folklor özelliği taşıyan ürünlere ulaşma açısından kolaylık sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In my thesis titled An Analysis Gediz Journal in terms of Folklore, it was tried to determine to what extent the modern folklore approach differed from the folklore concept of the 19th century. In the introduction part, it was tried to be evaluated according to the point of view of the establishment of community centers which were opened in 14 cities in 1932 and number of which reached to 478 until 1952, the innovations they brought and especially the importance of folklore. Starting from the Republican Era, the establishment of the community centers, the factors affecting the establishment of institutions, and the institutions that were taken as examples of the establishment purpose were highlighted. Information was given about the working styles of the nine different branches that constitute the functioning and structure of the Community Centers. These nine branches were: Language, Literature and History, Fine Arts, Representation, Sports, Social Aid, Public Classrooms and Courses, Library and Publication, Constellation, Museum and Exhibition. The aims of these nine branches were to educate the public and to establish a bridge with the public with the actions they have taken in their own fields. Thus, a bond to be established between the rulers and the ruled people were ensured by gathering the people's own products and transferring them to the next generations. 11 The Manisa Community Center has been organizing various activities and conferences on the path to building bridges with the people for the purposes they have been given since its establishment and at the same time gathered elements from village and settlements of Manisa. These elements were presented in Gediz magazine, the publication organ of the community center according to the folklore of the period. In this section which constitutes one of the sections of the thesis, with the understanding of folk science of that period, the similarities and differences of the folklore concept of the period in which we are present were tried to be revealed. In this section, which is the section called folklore understanding of the authors, today's folklore approach is also mentioned. In the last section of the thesis, products that had folklore property were published in Gediz magazine. Easiness will be provided in terms of examination of the magazine, which is wide in volume and in terms of access to the products that have the feature of folklore.