Süreç yönetimi ve risk analizi ilişkisi: Bir eğitim kurumu örneği
Relationship between process management and risk assessment: Case study of an education institute
- Tez No: 591454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürekli gelişen modern yönetim yapısında örgütler varlıklarını sürdürebilmek için uyguladıkları yönetim sistemlerini ve stratejilerini değiştirmek zorunda kalmaktadırlar. Değişen ihtiyaçlar,ulusal ve uluslararası rekabet, artan müşteri istekleri ve hizmet sektöründeki değişimleri öngörebilen örgütler süreç yönetimini uygulamaktadırlar. Günümüzde etkin ve verimli bir süreç yönetimi, risk temelli düşünce ile ilişkilendirilmektedir. Eğitim kurumlarının sorumlulukları arasında olan kaliteli hizmet üretimi; öğrenciler, danışmanlar ve öğrenci işleri personeli arasında etkin bir iletişimin sağlanmasını gerektirmektedir.Bu çalışmanın amacı süreç yönetimi ve risk analizi ilişkisi kapsamında bir üniversitedeki meslek yüksekokulun öğrenci işlerinde görev yapan çalışanların iş sürecinde karşılarına çıkan ya da çıkabilecek risklerin tespit edilmesidir. Ayrıca, yüksek derecede önem taşıyan risklerin iyileştirme önerilerinin ortaya konması da çalışmanın alt amacını oluşturmaktadır. Literatür taramaları sonucu süreç yönetimi ve risk analizi arasındaki ilişki betimlenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde süreç ve süreç yönetimi kavramı, ikinci bölümde risk yönetimi kavramı ele alınmaktadır. Üçüncü bölüm çalışmanın araştırma ve uygulama kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde belirtilen iki kavram arasındaki ilişki üzerine çalışmanın amacını gerçekleştirebilmesi için nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay yöntemi ile elde edilen bulgulara yer verilmektedir. Bu çerçevede İzmir'de bir meslek yüksekokula ait öğrenci işleri iş süreçlerinde risklerin belirlenmesi amacıyla yöneticilerle yüz yüze görüşmeler, öğrenci işleri memurlarıyla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde 42 maddeden oluşan riskler belirlendikten sonra etki-olasılık analizi uygulanmıştır. Araştırmanın temel bulguları süreç yönetimi ve risk analizi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. İş süreçlerinde mevcut risklerin gerçekleşmeden önce öngörülmesi ve risklere karşı gerekli önlemlerin alınması amacıyla riski ortaya çıkaran ve riskten etkilenen tüm unsurların süreç kapsamına alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In ever-growing modern management system, organisations have to change their management systems and the strategies they apply to continue their existence. The organisations, which predict changing needs, national and international rivalry, increasing customer demands and the changes in the service sector, apply process management. In this day and time, an efficient and productive process management is associated with risk-based notion. Qualified production of service which is one the responsibilities of educational institutions requires providing an effective communication among students, advisors and consultants registrar's office. The purpose of this study is to determine the risks which the student administration office employees confront or may confront in a vocational school at a university, within the context of the relation of process managment and risk analysis. In addition, the subgoal of the study is to present the enhancement offerings of the vital risks. As a result of literature research, the relation between the process management and risk analysis has been studied to describe. The study consists of three parts. In the first part, the process and the notion of process management have been discussed. In the second part, the notion of risk management has been discussed. The third part has formed the research and the implementation part of the study. In this part, to achieve the goal of the study on the relation of the two notions, the findings have been included and they are acquired through the case method which is a qualitative research method. Within this framework, face to face meetings with the administrators and focus group discussions with the student administration office employees of a vocational school in İzmir, were made to determine the risks during the business process. In the analysis of data, after the risks, which consist 42 articles, were determined, impact-probability analysis was applied. The key findings of the research shows that there is a significant relation between the process management and the risk analysis. It is concluded that to predict the current risks before they occur and to take measure against the risks in the business process, all the factors which cause risks and are affected by risks must be included in the process.