Kurumsal itibarın işten ayrılma niyetine etkisinde etik liderliğin düzenleyici rolü: Bir kamu kurumu örneği
Mediating role of ethical leadership on effect of corporate reputation on turnover intention: A study in a public institution
- Tez No: 591452
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kurumsal itibar; işletmelerin iç ve dış paydaşları tarafından ne şekilde algılandıklarına dair düşüncelerinin bütünüdür. Kurumsal itibar; işletmelerin farklılıklarını korumak, rekabetçi üstüklük sağlamak ve yaşamlarını sürdürmek adına gerekli olan önemli bir kavram olmasından ötürü araştırma konusu olmaya devam ettirmektedir. Etik liderlik ise iş çevrelerinde ve toplumda benimsenmiş etik değerleri temel alan ve liderlerin davranışlarına yön veren liderlik tipidir. Yöneticiler tarafından sergilenen dürüst, güvenilir, çalışanları düşünen davranış şekilleri işletmeler ile çalışanları arası ilişkileri etkilemektedir. Bu bağlamda etik liderlik işletmelerin sermayesi olan iş görenler için önemli bir diğer kavramdır. İşten ayrılma niyeti ise bir işletmede çalışan personelin çeşitli dışsal ve içsel nedenlerden ötürü işlerini terk etme olasılığını tanımlamada kullanılan bir kavramdır. Bu çalışmada kurumsal itibar, etik liderlik ve işten ayrılma niyeti kavramları; öncülleri, sonuçları, ilgili kavramlar ve teoriler çerçevesinde araştırılmıştır. Sonrasında geliştirilen model üzerinden kurumsal itibarın işten ayrılma niyetine etkisi ve etik liderliğin bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolü araştırılmıştır. Çalışma evrenini oluşturan bir kamu kurumunun uzman çalışanlarına ilgili anketler uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiki yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Buna göre kurumsal itibar ve boyutlarının işten ayrılma niyetini anlamı bir şekilde etkilediği bulunmuştur. Kurumsal itibarın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde etik liderliğin ve boyutlarının ise düzenleyici rolü bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular göz önünde bulundurulduğunda kamu kurumunun olumlu bir kurumsal itibarın oluşumunu sağlayan sosyal sorumluluk etkinlikleri, hizmet kalitesi, güven ve saygı uyandıracak davranış çalışmaları, vizyon ve liderlik, çalışma ortamı, finansal kaynakların etkin kullanımı gibi konular üzerinde önemle durması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Alan yazında yapılan çalışmalar incelendiğinde kurumsal itibarın ve etik liderliğin işten ayrılma niyeti üzerinde etkisi bulunduğu görülmüştür. Fakat kurumsal itibarın işten ayrılma niyetine olan etkisi üzerinde etik liderliğin düzenleyici rolü ile ilgili bir çalışma görülmemiştir. Bu bağlamda tez çalışmasının bu eksikliği gidermeye yönelik katkı yapacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Corpoate reputation is collection of thoughts related to how organizations are perceived by inner or outer stakeholders. Corporate reputation is still being a subject of study since it is a vital concept for organizations to maintain core values, competetive advantage and a long life circle. Ethical leadership is defined as a kind of leadership based on ethical values acknowledged both in society and work environment, which leads the way the leaders perform their work. In organizations fair, reliable, alturistic behaviour patterns performed by managers improve relation between organization and employees. In this sense ethical leadership is another vital concept for personnel who are actually assets of organizations. Turnover intentions, on the other hand, is the probability that the personnel may have a desire to leave the job due to several kinds of either private or outer reasons. In this study corporate reputation, ethical leadership and turnover intention along with their antecedents, results, theories and other related concepts are researched. Next based on the model, effect of corporate reputation on turnover intention and mediating role of ethical leadership on this effect has been studied. Under this frame, three related surveys are applied to the expert personnel of a public institute which constitute the universe of this study. Using some statistical methods, the data gathered via the concerning surveys has been examined. As a result of the stataistical anaylisis it has been found out that corporate reputation has an effect over turnover intention, that is significantly negative. But there has been found no moderating influence of ethical leadership over the relation between corporate reputation and turnover intention. Concerning resuts of the analysis it has been found out that public institute is supposed to put emphasis on corporate social responsibility facilities, improving service quality, building trust and respect, performing vision and leadership, maintaining work environment and managing financal resources effectively. In studies in the literature it has been observed that corporate reputation and ethical leadership has effect over turnover intention. Yet no study on moderating role of ethical leadership over this effect has been observed. Herein this study has been evaluated to contribute into this area.