Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde iç denetim faaliyetlerinin kamu kurumlarının mali saydamlıklarındaki rolü
The role of internal audit activities in financialtransparency of public institutions in the process of compliance with the European Union
  1. Tez No: 591464
  2. Yazar: ÖZDEN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde birçok alanda olumlu yönde gelişim ve değişim gösteren Türkiye, Avrupa Birliği'nin İlerleme Raporlarına göre özellikle mali kontrol ve mali hizmetler alanında ilerleme kaydetmiştir. Bu gelişme ve ilerlemelerin sebeplerinin en önemlilerinden biri mali alanda yaşanan yapısal reform süreçleridir. Mali alanda yaşanan bu değişimlerin en göze çarpanı ise 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun kabul edilmiş olmasıdır. Bu kanun ile hesap verme sorumluluğunun güçlendirilmesi, mali saydamlık, kaynak kullanımlarında etkinlik ve verimlilik, güvenilir bir iç kontrol sistemi gibi ilkeler artık kamu kurumları için vazgeçilmez unsurlar olmuştur. Bu kapsamda, oluşturulmasında iç denetim faaliyetlerinin önemli bir faktör olduğu faaliyet raporlarının incelenmesi ve mali saydamlığa sahip, şeffaf ve ulaşılabilir olduğunun denetlenerek kamuoyu ile paylaşılmasının, kurumlara olan güveni arttırdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union harmonization process in many areas of development and change in a positive direction indicating Turkey, the European Union Progress Report and Financial Control has made particular progress in the area according to Financial Services. One of the most important reasons for these developments and progresses is the structural reform processes in the financial field. The most prominent of these changes in the financial field is the adoption of the Law No. 5018 on Public Financial Management and Control. Strengthening accountability with this law, financial transparency, efficiency and efficiency in resource use, a reliable internal control system and so on. principles have become indispensable elements for public institutions. In this context, it is thought that examining the activity reports, which are an important factor in the internal audit activities and sharing them with the public by auditing that they are financially transparent, transparent and accessible, increase trust in institutions.