Mevcut üretim sürecinin yalın üretim teknikleri ile yeniden yapılandırılması ve bir uygulama
Restructuring of existing production process with lean manufacturing techniques and an application
- Tez No: 591470
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinde, verimlilik kuruluşların ekonomik kalkınmalarını sürdürebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Üretimden personel yönetimine, finanstan satış pazarlamaya kadar her türlü sürecin daha verimli hale getirilerek karlılığın, kalitenin ve organizasyonun büyümesinin artırılması ana odak noktası haline gelmektedir. Bu amaç, üretim işletmelerinde geleneksel üretim yöntemlerinin yerini yalın üretim tekniklerinin almasına sebep olmaktadır. Yalın üretim metodolojisinde, müşterinin ürünü için katma değer yaratan süreçler/operasyonlar sürekli akış yaratacak şekilde düzenlenir ve maliyet ve israflar azaltılır. Sürekli iyileştirme kurum kültürü haline getirilerek her zaman daha iyiye ulaşmanın yolu aranır. Yalın üretim felsefesine sahip işletmeler, üretim sisteminde ortaya çıkacak israfı belirler ve onları ortadan kaldıracak yeni bir sistem tasarlayıp uygularlar. Bu çalışmada, Yalın Üretim Sistemi'nin felsefesi, amaçları ve kullanılan teknikler açıklanmıştır. Dayanıklı tüketim malları ve otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren bir işletmede yalın üretim teknikleri ile iyileştirmeler yapılmıştır. Uygulamalar sonucunda, kalıp değişim süresi, çevrim süresi, toplam ekipman verimliliği ve kalite iyileştirmeleri konularında olumlu sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In a globalized world economy, productivity is of vital importance for organizations to sustain their economic development. Of all kinds of processes, from production to personnel management, finance to sales marketing, increasing the growth of profitability, quality and organization is becoming the main focus. For this purpose, traditional production methods are replaced by lean production techniques. In the lean manufacturing methodology, the processes / operations that create added value for the customer's product are arranged in a way to create a continuous flow and the costs and the wastes are reduced. Continuous improvement is turned into a corporate culture and is always sought for the better. Businesses with a lean manufacturing philosophy design and implement a new system to eliminate waste that will emerge in the production system. In this study, the philosophy, objectives and techniques of Lean Manufacturing System are explained. Improvements have been made with lean manufacturing techniques in a company operating in durable consumer goods and automotive supply industry. As a result of the applications, positive results have been obtained regarding mold change time, cycle time, total equipment efficiency and quality improvements.