Çağdaş sanatta absürt sorunsalı ve Avelıne Lesper'in Çağdaş Sanatın Sahtekarlığı eseri
The problem of the absurd in contemporary art and Avelina Lésper's the Fraud of Contemporary Art
- Tez No: 926912
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, çağdaş sanatta absürt kavramını felsefi, estetik ve sanatsal bağlamlarda ele alır. Araştırma, absürdün tarihsel ve kavramsal kökenlerini ortaya koyarak, bu kavramın sanatsal üretimlerde ve estetik stratejilerde oynadığı rolü kapsamlı bir şekilde incelemeyi hedeflemiştir. Çalışma, absürdün sadece bir ifade biçimi olarak değil, aynı zamanda sanatın anlam dünyasında kritik bir düşünsel araç olarak nasıl kullanıldığını tartışmayı amaçlamaktadır. Absürdün sanattaki yerini ele alırken tarihsel bir perspektif benimsenmiş, edebiyat, tiyatro ve görsel sanatlar gibi farklı disiplinlerdeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, absürt kavramının felsefi temelleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Camus'nün“Sisifos Söyleni”ve Kafka'nın edebiyatı gibi absürdün klasik yapıtları üzerinden, bu kavramın birey ve toplum arasındaki çatışmalarda oynadığı rol değerlendirilmiştir. Ayrıca, Dada hareketi ve Duchamp'ın eserleri gibi avangart yaklaşımlar çerçevesinde absürdün sanatta bir eleştiri ve ifade aracı olarak nasıl benimsendiği tartışılmıştır. Bu bölümde, absürdün sanat tarihinde bir başkaldırı stratejisi olarak görülen yönleri vurgulanmıştır. İkinci bölümde, absürdün çağdaş sanattaki yeri ve önemi derinlemesine ele alınmıştır. Avelina Lésper'in çağdaş sanat eleştirilerinden hareketle, absürdün piyasa dinamikleri, toplumsal normlar ve tüketim kültürü ile ilişkisi analiz edilmiştir. Çağdaş sanatta absürdün, sanat üretimlerini sadece bir estetik nesne olarak değil, aynı zamanda eleştirel bir araç olarak konumlandırdığı örnekler üzerinden bir tartışma geliştirilmiştir. Bu bağlamda, absürdün günümüz sanatçılarının yaratıcı stratejilerinde nasıl bir dönüşüm geçirdiği irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, absürdün çağdaş sanat pratiklerindeki yaratıcı ve eleştirel potansiyeli değerlendirilmiştir. Absürdün, bireyin anlam arayışını sorgulayan bir estetik yaklaşım olarak, hem sanatçılar hem de izleyiciler için ne tür yeni perspektifler sunduğu tartışılmıştır. Bu bölümde, absürdün, sıradan nesneler ve alışılmış anlam çerçeveleri üzerinden yeni bir gerçeklik kurma işlevi üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda, çağdaş sanatın absürt aracılığıyla toplumsal ve bireysel meseleleri nasıl dönüştürdüğü ve yeni anlam katmanları yarattığı örneklerle açıklanmıştır. Bu araştırma, absürdün sanattaki tarihsel ve güncel rollerini kavramayı amaçlamakla birlikte, çağdaş sanat bağlamında absürdün hem eleştirel bir araç hem de yaratıcı bir güç olarak potansiyelini ortaya koymaktadır. Absürdün estetik bir kavram olarak taşıdığı değer, çağdaş sanatın gelecekteki yönelimleri için de bir referans noktası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is the exploration of the concept of absurdity in contemporary art within philosophical, aesthetic, and artistic contexts. The study aims to uncover the historical and conceptual foundations of absurdity, investigating its role in the works of contemporary artists and its significance in art theories. Through a comparative analysis, the research examines how the notion of absurdity has been reflected in modern and postmodern art practices and explores the perspectives of both Western and Turkish artists regarding the absurd. In the first section, the etymological origins of the concept of absurdity, its definition, and its philosophical foundations are addressed, with particular emphasis on existentialism and absurdism as introduced by thinkers such as Albert Camus and Søren Kierkegaard. This section also discusses how these philosophical approaches have influenced the field of aesthetics and contemporary art. The second section focuses on absurdity in Western and Turkish art, analyzing selected works to highlight the differences and commonalities between cultural interpretations of the absurd. It also investigates how Turkish artists, inspired by their unique socio-political and cultural contexts, reinterpret the concept within their creations. In the second section of the study, the creative and critical potential of the absurd in contemporary art practices has been evaluated. The discussion focuses on how the absurd, as an aesthetic approach questioning the individual's search for meaning, offers new perspectives for both artists and viewers. This section emphasizes the function of the absurd in constructing a new reality through ordinary objects and conventional frameworks of meaning. Additionally, it explains how contemporary art transforms social and individual issues through the absurd and creates new layers of meaning with examples. This research provides a detailed examination of absurdity as a conceptual and aesthetic category in contemporary art, offering new perspectives for understanding the role and significance of the absurd within diverse artistic practices.