Gazâlî'de ahlâk ve ruh sağlığı
Ethics and spiritual physics in Ghazali
  1. Tez No: 591499
  2. Yazar: DİLEK ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT SELİM SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Ahlâk ve Ruh Sağlığı kavramlarını Gazâlî'nin kendi eserleri çerçevesinde değerlendirildi. Gazâlî'nin İhyâ'u Ulûmi'd-Dîn, Kimya-yı Saadet, Erbaîn Fî Usûlu'd Dîn, Kalibin İlacı, Mîzânü'l-Amel, Mişkatu'l-Envar, el-Munkız Mine'd-Dalal ve Meâricü'l-Kuds gibi eserleri başta olmak üzere birçok eserlerine başvuruldu. İslâm'ın birinci kaynağı olan Kur'ân-ı Kerîm'e ve onun en yetkili müfessiri olan Hz. Peygamberin hadislerine de zaman zaman atıfta bulunuldu. Calışma giriş ile üç bolümden meydana gelmektedir. Girişte ahlâk kavramını incelendi ve İSAM ile YÖK'de Gazâlî hakkında bulunan tezlerin listesine yer verildi. Birinci bolümde, İslam ahlâkı ve ruh sağlığı, İslam ahlâkının kaynakları, temel ilke ve değerleri gibi konular ele alındı. İkinci bolümde ise, Gazâlî'nin İslam düşüncesindeki yeri ve çeşitli eserlerinde yer alan ahlâk ve ruh sağlığı ilişkisi ve bununla bağlantılı kavramlar ortaya konuldu. Üçüncü bolümde ise Gazâlî'ye göre öfke, hased gibi ahlâkî hastalıklar ve bunların tedavi yöntemleri incelendi. Sonuç olarak Gazâlî'de ahlâk uhrevî saadete ulaşmak için en önemli etkenden. Buna göre insan ahlâkını kalbin hastalıklarından kurtularak ve erdemleri alışkanlık haline getirerek güzelleştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to evaluate the concepts of Moral and Mental hygiene within the framework of the works of Ghazali. We have applied to many Works of Ghazali, especially İhyâ'u Ulûmi'd-Dîn, Kimya-yı Saadet, Erbaîn Fî Usûlu'd Dîn, Kalibin İlacı, Mîzânü'l-Amel, Mişkatu'l-Envar, el-Munkız Mine'd-Dalal and Meâricü'l-Kuds. From time to time we address to the Koran which is the first source of Islam and its most authorative glossator, hadiths of prophet Muhammad. The thesis consist of an introduction, a conclusion and three chapters. In the introduction, the concept of Moral was examined and the list of theses about Ghazali found in ISAM and YÖK was included. In the first chapter, topics such as Islamic Moral and Mental hygiene, sources of Islamic morality, Fundamentals and values were addressed. In the second chapter, the place of Ghazali in Islamic thought and the relationship between Moral and Mental hygiene in his various works and relates concepts were revealed. In the third chapter, moral diseases such as anger and jealousy according to Ghazali and their treatment methods were examined. Consequently, morality in Ghazali is the most important factor for achieving aethereal felicity. Accordingly human morality should be improved by getting rid of the diseases of the heart and making the virtues a habit.