Ayçiçeği (Helianthus annuus L.)'nde genetik erkısır oranının artırılması ve gen aktarımına yönelik araştırmalar
Studies pertailing to increasing frequency of genetic male strerility and genetic transformation of sunflower (Helianthus annuus L.)
  1. Tez No: 165964
  2. Yazar: ÜLKÜ BİNBOĞA MERAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ill AYÇİÇEĞİ (HeUanthus animus L.)'NDE GENETİK ERKISIR ORANININ ARTIRILMASI VE GEN AKTARIMINA YÖNELİK ARAŞTIRMALAR (Doktora Tezi) Ülkü BİNBOĞA MERAL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Genetik erkısır oranını artırmak amacıyla tarlada erkek kısır bitkiler %100, %50 ve %25 fertilite gösteren fertil ayçiçekleri ile melezlenmiştir. Polen çimlenmesi için ayçiçeğinin Ekiz çeşidine ait 10 hattın polenlerinin sıvı BK ortamında polen çimlenmesine bakılmıştır. Adventif sürgün rejenerasyonu için yukarıda sözü edilen 10 hattan alman olgunlaşmamış embriyo, olgunlaşmamış kotiledon, anter, ovaryum, yaprak, petiol, I. Koltuk altı meristem eksplantlarmdan adventif sürgün rejenerasyon çalışması yapılmıştır. Rejenere olan sürgünler farklı oranlarda NAA, IAA, IBA içeren tam MS veya Vı MS'li besi ortamlarında köklenmiştir. A. tumefaciens 'in A281 hattı ile yapılan çalışmada yaprak, yaprak sapı ve kotiledon eksplantlarmdan GUS pozitif tümör elde edilmiştir. A.rhizogenes' in 15834 hattı ile yapdan çalışmada hipokotil eksplantından kısa sürede kök elde edilmiştir. Agrobacterium'xm nononkogenik hatlarıyla olgun kotiledon eksplantlarıdan hiç GUS pozitif bitkiler elde edilmezken, yaprak sapı, kotiledon boğumu ve soyulmuş tohumlardan GUS pozitif bitkiler elde edilmiştir, in planta koşullarda yapüan polen transformasyonunda ayçiçeğinin Ekiz çeşidinden seçilen 3 hattında gelişen bitkilerden GUS pozitif sonuçlar elde edilememiştir. Bilim Kodu : 5001018 Anahtar Kelimeler : Ayçiçeği, Heüanthus annuus L., melezleme, adventif sürgün rejenerasyonu, köklenme, Agrobacterium tumefaciens, A.rhizogenes, erkek kısır, fertil, polen çimlenmesi, in vitro, in planta Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan ARSLAN
Özet (Çeviri)
IV STUDIES PERTAINING TO INCREASING FREQUENCY OF GENEETIC MALE STERILITY AND GENETIC TRANSFORMATION OF SUNFLOWER (Hettanthus annuus L.) (PhD thesis) Ülkü BİNBO?A MERAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDINCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In order to increase male sterility under field conditions 25, 50, 100 % male fertile sunflower lines were crossed. Pollen germination was tested and compared in liquid BK medium from 10 lines of ev. Ekiz. of sunflower. Immature embryo, immature cotyledon, anther, ovarium, leaf, petiole and first node were used for adventitious shoot rejeneration. Regenerated shoots were rooted on Yz MS or MS medium containing variable concantrations containing NAA, IAA and D3A on. GUS positive tumors were obtained leaf, petiole and mature cotyledon treatedwith A281 strain of Agrobacterium tumefaciens. Similarly, A. rhizogenes was found to induce roots on hypocotyl explants in very short time. No GUS positive results were obtained from cotyledon explant when treated with non oncogenic strain. However, GUS positive results were obtained from the shoots rejenerated from petiole, cotyledon node and seed with removed hulls.No GUS positive results were obtained from the seed set out of pollen treated with different strains of A. tumefaciens under field conditions. Science code : 5001018 Key words : Sunflower (Helianthus annuusL.,). hybridisation, adventitions shoot rejeneration, rooting, Agrobacterium tumefaciens, A. rhizogenes, male sterility, Pollen germination, in planta, in vitro. Page Number : 122 Adviser : Prof. Dr. Orhan ARSLAN