Thorstein B. Veblen'in gösteriş tüketimi kavramı bağlamında Türkiye'de yaşam biçimleri
Lifestyles in Turkey in the context of Thorstein B. Veblen's concept of conspicuous consumption
- Tez No: 591503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketimin temel ihtiyaçları karşılamak yerine bireylerin, içinde bulundukları toplumda konumunu belirleyen bir araç olması fikrinden hareketle, gösterişçi tüketim etkisiyle Türkiye'de bireylerin yaşam biçimlerini incelemektir. Günümüzde tüketim kavramı farklı anlamlar taşımaktadır. Sadece temel ihtiyaçların tatmininin sağlanması için değil, bireye sosyal çevrelerde saygınlık ve üstünlük kazandırabilmesi anlamını da ifade etmektedir. Tüketiciler malların sunduğu mesajları da tüketerek sosyal statüsünü ve sınıfsal farklılığını vurgulamaktadır. Statü kazanmak için topluma mesajlar verilerek yapılan gösteriş tüketimi, Thorstein B. Veblen tarafından ileri sürülmüştür. Veblen, gösteriş tüketimine konu malların, bireye statü, prestij ve kimlik kazandırdığı düşüncesindedir. Yaşam biçimi de günümüz toplumsal yaşamında önemli bir kavramdır. Bireylerin paralarını ve zamanlarını nasıl değerlendirdikleri konusundaki tercihlerini ve boş zaman aktivitelerini ifade etmektedir. Yaşam biçimleri ile tüketim arasında önemli bir bağıntı vardır. Sosyal sınıf, kişilik, deneyimler gibi öğeler farklı yaşam biçimlerine neden olmaktadır. Farklı yaşam biçimlerine sahip bireylerin tüketim eylemleri de farklılık göstermektedir. Bu anlamda bu çalışmada, yaşam biçimlerinin Türkiye özelindeki görünüşü ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to assess the lifestyles in Turkey within conspicuous consumption in terms of the fact that consumption is an instrument that determines the social status of individuals, not an instrument that meets the needs of them. The concept of consumption has different meanings in our age. While consumption means the meeting of needs, it also amounts to the individuals' prestige and distinction on her/his social environment. Consumers highlight their social status and class distinction by consuming the messages of goods. Thorstein B. Veblen claimed conspicuous consumption that is realized by giving messages on social status. Veblen puts forward that the goods that are related to conspicuous consumption get status, prestige and identity for individuals. The concept of lifestyle is also significant in our age, like the concept of conspicuous consumption. This concept amounts to individuals' choices and leisure activities about spending their money and time. There is an important relation between lifestyle and consumption. Some factors such as social class, personality, experience and so on create different lifestyles. The individuals within different lifestyles have different consumption actions. As regards, the lifestyles in Turkey are assessed in this study.