Türkiye'de yabancıların istihdamı: Yalova ili örneği
Turkey's foreign labour employment: The case of Yalova
  1. Tez No: 591514
  2. Yazar: ENES ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan yabancıların istihdamı Yalova ili örneği çerçevesinde ele alınacaktır. Yabancıların Türkiye'de çalışmasına dair mevzuatlar hakkında bilgi verilerek var olan uygulamalardan bahsedilecektir. Sonuç kısmında uygulamalı anket çalışmasından elde edilen veriler paylaşılacaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde yabancı kavramı ve benzer kavramlar hakkında detaylı tanımlara yer verilerek yabancıların statülerinin belirlenmesi noktasında izlenen adımlar ve kıstaslardan bahsedilecektir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise dünyada ve Türkiye'de yabancılar istihdamına dair istatistiksel veriler paylaşılacaktır. Her ülkenin kendine özgü çalışma hayatını düzenleyen kanun ve yönetmelikleri bulunmaktadır, yabancılar içinde özel bir kanun ya da yönetmelik uygulanmaktadır. Yabancıların Türkiye'de çalışmasına dair yasal mevzuat bilgisi verilecektir. Türkiye'de de yabancıların çalışmasına dair çok sayıda mevzuat bulunduğundan çalışmamızda cumhuriyet döneminden günümüze kadar uygulanmış ve temel olmuş bazı mevzuatlara yer verilerek son çıkan uluslararası işgücü kanunundan ağırlıklı olarak bahsedilecektir. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında çalışmanın konusu gereği Türkiye'deki yabancıların istihdamı Yalova ili örneğinde incelenmiştir. Yabancıların Yalova ilinde istihdamına dair anket çalışması yapılarak Yalova ilindeki yabancıların mevcut durumu, çalışma koşulları, istihdam edilme şekilleri (kayıtlı, kayıt dışı), Türkiye'de ikamet etmekten ve yaşamaktan duyulan memnuniyetleri gibi temel veriler ışığında yabancı çalışanların durumları tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will be discussed in the framework of employment of foreigners living example of Yalova in Turkey. giving information about legislation concerning the work of foreigners in Turkey will be discussed existing applications. In the conclusion part, the data obtained from the applied questionnaire will be shared. In the first part of our study, detailed definitions about foreign concept and similar concepts will be mentioned and the steps and criteria of determining the status of foreigners will be mentioned. Foreigners in the world and in Turkey in the second part of the study will be shared statistical data on employment. Each country has its own laws and regulations that regulate the working life of the country. information regarding the legislation of foreigners working in Turkey will be given. Turkey will be discussed mainly from the large number of regulations have been applied to the present period of our republic and basic work that has been found in the international labor law by employing some recent legislation on the work of foreigners. The subject of the work required in the third and final part of the study the employment of foreigners in Turkey Yalova province were investigated in the case. Foreigners made a survey on the employment in the city of Yalova Yalova current status of foreigners in the province, working conditions, employment of shapes (registered, unregistered), basic data such as customer satisfaction levels needed to live and to live in Turkey were assayed the situation of foreign workers in the light.