Arama ve eşleştirme modelleri kapsamında Türkiye'de işsizlik
Unemployment in Turkey: Search and matching models
  1. Tez No: 591515
  2. Yazar: KEZBAN AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye'de işsizlik ekonomik büyüme dönemlerinde bile de ekonominin yapısal sorunlarından biridir. Bu çerçevede, işgücü piyasalarına ilişkin uluslararası literatürde sıkça kullanılan ve işgücü piyasalarına ilişkin önemli araçlardan biri de Beveridge eğrisidir. Beveridge eğrisi, arama-eşleştirme modeli olarak da bilinmekte olup, temelde işsizlik oranı-açık iş oranı arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Dünyada arama-eşleştirme modelleri konusunda, yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak, Türkiye'de bu alanda yapılan fazla çalışma yoktur. Bu çalışmada, işsizlik oranı- açık iş oranı ilişkisi ilk olarak yıllar daha sonra kam-özel ve kadın-erkek olarak incelenmiştir. Daha sonra ise 1988-2013 yılları arasındaki yaklaşık 70 meslek ele alınmıştır. Bu çerçevede, Türkiye için negatif eğimli ve elastik olmayan Beveridge eğrisi ile birlikte işgücü piyasasında yapısal problemlerin varlığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, unemployment is one of the Turkish economy's structural problems even though economic growth periods. In this context, one of the most important tools to analyze labor markets is the Beveridge curve, which is frequently used in the international literature. The Beveridge curve, also known as the search-matching model, is mainly based on the relationship between unemployment rate and vacancy rate. There are many studies on search-matching models in the world. However, in Turkey there isn't too much study in this field. In this paper, firstly, the relationship between the unemployment rate and the open job rate was examined for years, and then as public-private and finally female-male. Afterwards, approximately 70 occupations between 1988 and 2013 were discussed. In this context, the presence of structural problems in the labor market Beveridge curve with negative slope and inelastic for Turkey was verified.