The role of digital marketing on consumer attitudes and effects
Dijital pazarlamanın müşteri davranışlarına etkilerindeki rolü
- Tez No: 591555
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN HÜRMERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
This study aims to explain the impact of digital media, which has become more important phenomenon in recent years, on the attitudes and behaviors of consumers. As a result of the development of Internet technology, many people started to solve their needs such as communication, socialization and entertainment through digital media tools. Digital media are virtual environments where the user can create and share his / her own content and access via digital tools. The presence of many users in this channel also affects promotional mix elements such as advertising, public relations and promotion. Many businesses are implementing a new marketing strategy known as digital marketing. Therefore, digital media has begun to affect the company's promotion mix, such as advertising, public relations and promotion. Many companies have begun to use digital media as a marketing communication tool and have started to carry out marketing activities via digital media. These advertising activities carried out on digital media have started to have an impact on consumers. Digital media has started to affect the preferences and buying behavior of the consumers. This research aims to reveal the behavior of digital media consumers and the effect of digital media on the consumer attitudes. 399 participants with different age group and occupation participated in the study. As for data collection, questionnaire was used. The data collected through questionnaire were analyzed using descriptive statistics (e.g. frequency, percentage, mean etc.) and inferential statistics (e.g. t-test, ANOVA and correlation). The analysis of the data pointed out that the respondents used internet mostly for navigating in social media, watching video and listening to music; the most used social media platforms were Instagram, WhatsApp, Youtube, Twitter and Facebook; they used iv social media mostly for messaging with their friends, keeping track of their friends' status updates and content shares, following the brands they liked and using search engines; they believed that the brands were strong; the most known digital channels were social media, web-sites and e-mails; The most purchased products through use of digital channels were clothing, travel tickets (bus, train, flight etc.), food and beverages, electronic products, books, theater and cinema tickets and perfumes and cosmetics; respondents' purchasing behavior were mostly influenced by others' advices on the products and the research on the products / services; demographics (age, gender, income and education level) and internet – social media usage time were influential on purchasing behavior; and the attitudes toward digital channels influenced on purchasing behavior.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, son zamanlarda önemi gittikçe artan ve hayatın her alanında kullanılmaya başlanılan dijital medyanın, tüketicilerin tutum ve davranışlarındaki etkisini açıklamayı hedeflemektedir. İnternet teknolojisinin gelişmesi sonucunda birçok kişi iletişim, sosyalleşme, eğlence gibi ihtiyaçlarını dijital medya araçları aracılığıyla gidermeye başlamıştır. Dijital medya, kullanıcının kendine özel içerikler oluşturup istedikleriyle paylaşabilecekleri ve dijital araçlar üzerinden erişebildikleri sanal ortamlardır. Bu mecrada birçok kullanıcının bulunması, reklam, halkla ilişkiler, promosyon gibi tutundurma karması elemanlarını da etkilemektedir. Birçok işletme dijital pazarlama olarak bilinen yeni bir pazarlama yöntemini bu sitelerde uygulamaktadır. Bu yüzden dijital medya firmanın reklam, halkla ilişkiler, promosyon gibi tutundurma karması elemanlarını da etkilemeye başlamıştır. Birçok firma dijital medyayı bir pazarlama iletişim aracı olarak kullanmaya başlayarak, pazarlama faaliyetlerini dijital medya üzerinden de yürütmeye başlamıştır. Dijital medya üzerinden yürütülen bu reklam çalışmaları da tüketiciler üzerinde etki oluşturmaya başlamıştır. Dijital medya tüketicilerin tercihlerini ve satın alma davranışlarını etkilemeye başlamıştır. Bu araştırma ile dijital medyanın tüketicilerin davranışları üzerindeki incelenmiştir. Çalışmaya farklı yaş gruplarında ve meslek alanlarında bulunan toplam 399 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler frekans, yüzde, ortalama gibi betimsel istatistik teknikleri ve t-test ANOVA ve korelasyon analizi gibi yordamsal istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, katılımcıların interneti kullanma nedenlerinin en başında sosyal medyada gezinmek, video izleme ve müzik dinlemek geldiğini; en çok vi kullandıkları sosyal medya platformlarının Instagram, WhatsApp, Youtube, Twitter ve Facebook olduğunu; sosyal medyayı kullanma gerekçelerinin başında arkadaşları ile mesajlaşma, arkadaşlarının durum güncellemelerini takip etme, hoşlandıkları markaları takip etme ve arama motorlarının kullanmanın geldiğini; sosyal ağlarda yer alan markaların güçlü olduğunu inandıklarını; en çok biline dijital kanalların sosyal medya, web siteleri ve e-mailler olduğunu; dijital kanallardan en çok satın aldıkları ürünlerin giyim, gezi biletleri, yiyecek ve içecek, elektronik ürünler, kitaplar, tiyatro ve sinema biletleri ile parfüme ve kozmetik olduğunu; satın alma davranışlarını en çok etkileyen durumların başında diğer kişilerin tavsiyeleri ile ürünler / hizmetler ile ilgili yaptıkları araştırmaların geldiğini; demografik özellikler (yaş, cinsiyet, gelir ve eğitim durumu) ile internet ve sosyal medya kullanım süresinin satın alma davranışlarında etkili olduğunu; dijital kanallara yönelik tutumların satın alma davranışlarını etkilediğini göstermektedir.