Liderlik davranış tarzlarının X ve Y kuşaklarının örgütsel bağlılıkları üzerine etkileri: Bağcılar eğitim araştırma hastanesi uygulaması
The effects of leadership behavior styles on the organizational commitment of the X and Y generations: Bagcilar training and research application
- Tez No: 591557
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde kurumlar sadece görevine odaklı yöneticilere değil aynı zamanda yeniliği ve entelektüel sermayeyi önemseyen, liderlik yeteneğini ön plana çıkaran, hizmet veren ve alanın beklentilerini daha iyi karşılamaya uğraşan, dâhil olduğu örgütü bu çizgide ilerletmeye cesaretli ve kararlı davranan liderlere ihtiyaç duymaktadırlar. Örgütsel bağlılık, çalışan bireylerin örgütlerine olan sadakatidir. Bundan dolayı hizmet ve ürün kalitesini artırması yönünden önem arz etmektedir. Liderlik tarzı, örgütsel amaç ve hedeflere ulaşılmasında, örgütte çalışan bireylerin etkin bir şekilde çalıştırılmasında büyük önem arz etmektedir. Bu açılardan bakıldığında bu çalışmanın temel amacı, hastanelerde görev yapan yöneticilerin sergiledikleri liderlik davranış tarzları ile X ve Y Kuşağı çalışanlarının örgütlerine olan bağlılıkları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Çalışma, İstanbul Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan personele anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Anket, web üzerinden oluşturularak internet aracılığı ile gönderilmiştir. Verilerin analizi, SPSS 22 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Anket verileri ve demografik bilgiler farklı istatistik metotlarla incelenmiştir. Elde edilen sonuç otokratik liderlik davranışının duygusal bağlılıkla, demokratik ve tam serbesti sağlayan liderlik davranışlarının ise duygusal ve normatif bağlılıkla pozitif yönlü bir ilişki içerisinde olduğu yönündedir. Ancak liderlik davranış tarzlarının devamlılık bağlılığı ile herhangi bir ilişki içerisinde olmadığı görülmektedir. Elde edilen bir diğer sonuç da Y Kuşağı'nın demokratik tipte liderlik tarzını otokratik ve serbesti sağlayan liderlik davranışlarına göre daha fazla önemsediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time organizations need not only managers who are focused on their duties, but also leaders who care about innovation and intellectual capital, emphasize their leadership skills, provide services and strive to better meet the expectations of the field, and who are courageous and determined to advance their organization. Organizational commitment is the loyalty of working individuals to their organizations and is important in terms of improving service and product quality. Leadership style is of great importance in achieving organizational goals and objectives and effectively working individuals working in the organization. In this respect, the main purpose of this study is to examine whether there is any relationship between the leadership behaviors of the managers in hospitals and the loyalty of X and Y generations employees to their organizations, and if so, to what extent. The research was conducted by applying a questionnaire to the personnel working in İstanbul Bağcılar Training and Research Hospital. The questionnaires were completed by sending a link and sending them via the internet and SPSS 22 package program was used for analysis. Survey data and demographic information were analyzed with different statistical methods. It was found that autocratic leadership behaviors had a positive relationship with emotional commitment and democratic and full freedom leadership behaviors had a positive relationship with emotional and normative commitment. It was concluded that none of the leadership behavior styles were associated with continuity commitment. It was also found that generation Y cares more about democratic leadership management style than the type of leadership that provides autocratic and full freedom.