Türkiye'de kırsal kalkınmanın kurumsallaşması bağlamında TKDK'ların etkinliği: Kars örneği
In the context of institutionalization of rural development, efficiency of ARDSI's in Turkey: Kars example
- Tez No: 591565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZYAKIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkeler kalkınmışlık açısından farklı seviyede bölgeler barındırmaktadır. Kalkınma farklılıklarının ekonomik ve toplumsal gelişme düzeylerinin dengesizliği ile sonuçlanması tüm ülkelerin sahip olduğu ortak bir sorundur. Günümüzde her ülke, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının ortadan kaldırılması için politika üretme gayreti içindedir. Politika arayışlarına özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın yaratmış olduğu yıkımın olumsuz etkilerini bertaraf etmek amacıyla hız verilmiştir. Kırsal kalkınma politikaları yöre insanının ekonomik, sosyal ve kültürel imkânlarını artırmak, yaşam düzeylerini iyileştirmek ve halkın toplumsal kalkınmaya etkin katılımını teşvik etmek maksadı ile uygulamaya konmaktadır. Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde bölgeler arası eşitsizliğin giderilmesi için bilhassa tarım, turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerinde üretim gerçekleştiren yapıların uyumlu hale getirilmesi amacıyla ilgili sektörlere yönelik destekleme fonları oluşturulmuştur. Bu fonların yönetilmesi ve destek mekanizmasının bir bütün halinde çalıştırılabilmesi için de bazı kamu kurumları kurulmuştur. Gerek bölgesel kalkınma ajansları gerekse kısmen AB destekli fon kullanan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi kurumlar bölgesel ve kırsal kalkınmanın sağlanması için faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada, kırsal kalkınmanın önemi,“kırsal kalkınma”fikrinin ortaya çıkışı ve Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'deki uygulama örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries have different regions in terms of development. It is a common problem of all countries that differences in development results in an imbalance of economic and social development levels. Today, every country is in an effort to produce policies to eliminate regional disparities. The search for policy has been accelerated, in particular, in order to eliminate the negative effects of the destruction caused by the Second World War. Rural development policies are implemented in order to increase the economic, social and cultural opportunities of the local people, improve their living standards and encourage the active participation of the people to the social development. In the process of accession to the European Union, production support funds are created in order to harmonize the structure of agriculture, tourism and renewable energy sectors for the purpose of eliminating the disparities between regions in Turkey. In order to manage these funds and to run the support mechanism as a whole, some public institutions have been established. Both the regional development agencies and the institutions such as the Agriculture and Rural Development Support Institution, which use partially EU funds, operate to ensure regional and rural development. In this study, the importance of rural development, the emergence of the idea of“rural development”and practice examples in European Union countries and Turkey were examined.