Çinili Köşk Müzesi ve teşhirdeki eserlerin kataloğu
Tiled Mansion Musem and catalog of exhibits
- Tez No: 591587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne bağlı bir birim olarak hizmet vermekte olan Çinili Köşk'ün koleksiyonunda bulunan ve teşhir edilen eserler çini ve seramik objeleri ihtiva etmektedir. Çinili Köşk binası çini, bezeme unsurları ile bir müze objesi maiyetindir. Fetih zamanında köşk olarak kullanılan Çinili Köşk sonraki zamanlarda yabancı ülkelerden gelen elçilerin ağırlanması ve tefrişatçılık için kullanıldığı anlaşılmaktadır. Türk Müzeciliği bakımından da değerlendirildiğinde Çinili Köşk Türk Müzeciliği Tarihinde önemli bir konumdadır. Osmanlı coğrafyasından payitahta gelen eserler Çinili Köşk'te ve çevresinde muhafaza ve teşhir edilmiştir. İstanbul Arkeoloji Müzesi Binaları yapılıncaya kadar şark eserleri Çinili Köşk'te muhafaza edilmiştir. 1697 yılından itibaren şimdiki amacına uygun olarak hizmet vermeye başlamıştır. Sayın Hayal MERİÇ UĞRAŞ'ın mimarlık alanında hazırladığı“Topkapı Sarayı Çinili/ Sırça Köşk: İşlevi, Anlamı Ve Tarihsel Gelişimi”adlı tezi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Çinili Köşk Sorumlusu Arkeolog Sayın Nilüfer AYDIN'ın hazırlamış olduğu“Çinili Köşk Müzesi”adlı kitabı bu tezin hazırlanmasında birinci derece kaynaklar olmuştur. Ayrıca İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi ve Çinili Köşk arşivinde de faydalanılmıştır. Mimarisi ile Osmanlı Mimarisinde devamı olmayan bir özelliğe sahip olan Çinili Köşk, bu tezde mimarisi, tarihçesi, işleyişi ve teşhirdeki eserleri ile incelenmiştir. Genelden özele, önce“Erken Dönem Osmanlı Saraylarının Kısa Tarihçesi”,“Çinili Köşk'ün Tarihçesi”,“Mimari Özellikleri ve Geçirdiği Restorasyonlar”,“Türk Çini Sanatının Gelişimimin Kısaca Tarihi”, ve sonuçta da“Çinili Köşk'te Sergilenen Eserler”kronolojik olarak beş kısımda ele alınmış, eserler resimleri ile kataloglanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Culture and Tourism, which serves as a unit of the Istanbul Archaeological Museum, the Tiles Pavilion's collection and exhibited work, include ceramic and ceramic objects. Tiled Pavilion building is a museum object suite with tiles and decoration elements. It was understood that the Tiled Kiosk or Tiled Pavilion, which was used as a kiosk in the time of the conquest, was used for the ambassadors and furnishing of ambassadors from foreign countries. When evaluated in terms of Turkish Museum, the Tiled Pavilion has an important position in the history of the Turkish Museum. The artifacts from the Ottoman geography were preserved and exhibited in and around Çinili Pavilion. Until the Istanbul Archaeological Museum Buildings were built, oriental works were preserved in the Tiled Kiosk and since 1697 it started to serve in accordance with its current purpose. Hayal MERİÇ UĞRAŞ's thesis titled“Topkapi Palace Tiled / Sircha Mansion: Function, Meaning and Historical Development”Nilüfer AYDIN's book“Tiled Pavilion Museum”Tiled Mansion, which has non-continuity in Ottoman Architecture with its architecture, has been examined in this thesis with its architecture, history, functioning and works in the exhibition. This work on Tiled Mansion consists of“Brief History of Early Ottoman Palaces”, History of Tiled Mansion“, ”Architectural Features and Restorations“, ”Brief History of Development of Turkish Tile Art“, and ”Works Exhibited in Tiled Mansion" in chronological order in five sections with pictures of the works and catalogues.