Türkiye – Avrupa Birliği müzakere sürecine TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nun etkileri
Effects of Turkish Grand National Assembly European Union Harmonization Committee on negotiation process between Turkey and European Union
  1. Tez No: 591586
  2. Yazar: MUHAMMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Birçok dönüm noktasının olduğu Türkiye-AB İlişkilerinde, TBMM'nin 22. Döneminde Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nun kurulması ilişkilerde önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada AB Uyum Komisyonu'nun amacı, kuruluş süreci, kuruluş amacı, görev ve yetkileri üzerine odaklanılmış, komisyonun çalışma usul ve esasları incelenmiştir. TBMM AB Uyum Komisyonu'nun kuruluşundan (2003) 2018 yılına kadar Türkiye-AB müzakere sürecinde oynadığı kilit rolün ne olduğunu ortaya koymak için AB Uyum Komisyonu'nun faaliyetleri, raporları ve komisyon faaliyetlerinin AB İlerleme raporlarına yansıması noktalarında çalışma derinleştirilmiştir. Çalışmada 22. 23. 24 ve 26. dönem TBMM faaliyetlerine odaklanılmıştır. TBMM'nin 25. Döneminde komisyonlar kurulmadığı için tezin kapsamına alınmamıştır. Çalışmada yöntem olarak nitel yöntemler seçilmiş ve araştırmanın dataları ikincil veri kaynaklarından elde edilmiştir. TBMM'nin ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı'nın konu ile ilgili kaynakları araştırmada ana veriler olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a number of turning points in Turkey- European Union (EU) relations in the history. The establishment of EU Harmonization Committee in the 22nd Turkish Grand National Assembly (TGNA) is one of those key points. In this study, the establishment, purpose, scope and duties of this institution are analyzed. In order to show the importance of EU Harmonization Committee in the negotiations between Turkey and EU, the study is concentrated on the committee reports and its activities. However, the thesis is limited with the actions of this committee in the 22nd 23rd 24th and 26th parliamentary terms. Here it should be noted that the 25th term is not included since it was not established. For this thesis qualitive methods are utilized and mainly secondary sources are used. Also the primary sources of the thesis cover the documents published by Turkish Grand National Assembly and Republic of Turkey Ministry of Foreign Affairs Directorate European Union Affairs.