Örgütsel bağlılık ile motivasyon ilişkisi
Relationship between organizational commitment and motivation
- Tez No: 591600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde ekonomik şartların ağırlaştığı ve buna bağlı olarak şirketlerin birbirleri ile rekabet etme potansiyellerinin fazlalaştığı bir dönem yaşanmaktadır. Şirketler bu rekabet şartları içerisinde varlıklarını etkin bir şekilde devam ettirebilmek amacı ile verimliliklilerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadırlar. Şirketler kendi içerisindeki kurumlar arasındaki farklılaşmayı kaldırması gerekmektedir ve buna bağlı olarak istikrarı sabit bir hale getirmektedir. Şirketlerin kendi içerisindeki örgütlenmenin verimli olması çalışanların örgütsel bağlılığı ile doğru orantılıdır. Şirketler çalışanların örgütsel bağlılığa uygun hareket etmelerini sağlamak için çalışanlar üzerinde motivasyon çalışmaları gerçekleştirmektedir. Çalışanlara ücret konusunda iyileştirme veya anlık görevlendirmelerin yerine getirilmesi sonucu ödül politikaları uygulamaktadırlar. Geleneksel şirket anlayışında insanların sadece finansal yöntemler ile motive edileceği düşünülmüştür. Ancak günümüde insanların psikolojik yöntemler ile de ödüllendirilebileceği görüşü hakim olmuştur. İnsanların ekonomik ödüllerin yanısıra psikolojik yöntemler bağlamında motive edilmeleride örgütsel bağlılık düzeyini arttırmaktadır ve örgütsel bağlılık motivasyon ilişkisinin doğru orantılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a period in which the economic conditions are getting worse and the potential of the companies to compete with each other is increasing. Companies aim to maximize their efficiency in order to continue their assets effectively in these competitive conditions. Companies need to remove the differentiation between the institutions within them and accordingly make the stability constant. The efficiency of organization within companies is directly proportional to the organizational commitment of employees. Companies carry out motivation studies on employees to ensure that employees act in accordance with organizational commitment. Employees are rewarded with reward policies as a result of improvement in remuneration or instant assignments. It is thought that people will be motivated only by financial methods in the traditional company concept. However, my opinion is that people can be rewarded with psychological methods. In addition to economic rewards, it increases the level of organizational commitment in motivating them in the context of psychological, and organizational commitment shows that the relationship of motivation is directly proportional.