Mesleki motivasyon, iş doyumu, örgütsel bağlılık ilişkisi: Antalya ili hayat boyu öğrenme kurumları usta öğreticiler üzerine bir araştırma
The relationship between professional motivation, job satisfaction, organizational commitment: A research on master trainers in lifelong learning institutions in Antalya province
- Tez No: 924659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÖZALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırmanın amacı usta öğreticilerin mesleki motivasyon, iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek ve bu kavramların aralarındaki ilişkiyi anlamaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi tercih edilmektedir. Araştırma verileri anket uygulamasıyla elde edilmiştir. Araştırmada sırasıyla geçerlilik ve güvenirlik analizi, normallik testleri, faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, frekans analizi, Pearson korelasyon, tek yönlü varyans analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde SPSS 26 programı ve Amos 22 paket programı kullanılmıştır. Model uyum indeksleri incelendiğinde değerler, kabul edilebilir düzeyde uyum göstermektedir. Usta öğreticilerin motivasyonlarının arttığı durumda iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları da artmaktadır. Usta öğreticilerin motivasyonları artarken iş tatminleri de artmaktadır. Mamafih iş tatmini artarken motivasyon seviyeleri ise düşük düzeyde artmaktadır. Usta öğreticilerin iş tatmini arttıkça örgütsel bağlılıkları da artmaktadır. Usta öğreticilerin mesleki motivasyon düzeyleri arttıkça, örgütsel bağlılıkları da artmaktadır. Araştırmanın sonuçları literatür bulguları ile birlikte tartışılmaktadır. Ayrıca Türkiye'deki usta öğreticilerin mevcut durumları ve araştırma sonuçları bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilerek önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the professional motivation, job satisfaction and organizational commitment levels of master trainers and to understand the relationship between these concepts. Quantitative research method is preferred in the research. The research data were obtained by questionnaire application. Validity and reliability analysis, normality tests, factor analysis, confirmatory factor analysis, frequency analysis, Pearson correlation, and one-way analysis of variance were performed in the study, respectively. SPSS 26 program and Amos 22 package program were used in the analysis. When the model fit indices are examined, the values show an acceptable level of agreement. When the motivation of master trainers increases, their job satisfaction and organizational commitment also increase. While the motivation of master trainers increases, their job satisfaction also increases. However, while job satisfaction increases, motivation levels increase at a low level. As the job satisfaction of master trainers increases, their organizational commitment also increases. As the professional motivation levels of master trainers increase, their organizational commitment also increases. The results of the study are discussed together with the findings of the literature. In addition, the current situation and research results of master trainers in Turkey are evaluated with a holistic approach and suggestions are made.