Hipotalamo-nörohipofizeal sistem lezyonlarında nörosekretuar akson rejenerasyonuna hipofiz nöral lob implantlarının etkisi
- Tez No: 59162
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ERBENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nörolojik Bil. ve Psikiyatri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erişkin hipotalamo-nörohipofizeal sistemi aksonları hasar sonrası belirli koşullar altında rejenere olabilme yeteneğindedirler. Santral sinir sistemi aksonlarında mevcut olduğu kabul edilen rejenerasyon potansiyelini araştırmak ve bu potansiyeli ortaya çıkarabilecek çevresel faktörleri saptamak amacı ile, erişkin sıçanların hipotalamo-nörohipofizeal sistemi model olarak kullanılmıştır. Bu aksonların yoğunlaştığı retrokiazmatik bölgeye mekanik yolla yapılan aksotomi sonrasında, keşi komşuluğuna fötal posterior hipofiz dokusu greftleri implante edilmiş, lezyon ve transplantasyonu tekibeden 20. günden sonra, lezyon bölgesi, transplant dokusu ve bu sistem aksonlarının geçtiği anterior hipotalamik bölge morfolojik yönden incelenmiştir. Elde edilen morfolojik bulgularda, sadece lezyon oluşturulmuş sıçanlarda anterior hipotalamik alanda görülen akson dejenerasyonu, hücre ölümü ve doku hasarının, lezyon yanısıra fötal posterior lob implantasyonu yapılanlarda belirgin olarak azaldığı saptanmış akson rejenerasyonuna işaret eden yapısal değişiklikler araştırılarak muhtemel mekanizmaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under certain circumtances, adult mammalian hypothalamo- neurohypophysial system axons are able to regenerate following injury. Adult rat hypothalamo-neurohypophysial system axons has been used as a model in order to investigate the regenerative potentials and the factors contibuting to the axonal regeneration in the central nervous system. Mechanical lesions were done to the lateral retrochiasmatic area of the adult rats where the axons form bundles while another group of rats received fetal posterior hypophyseal tissue implants to their lesioned areas. Anterior hypothalamic area distal to the lesion and transplant were investigated in terms of morphological changes of degeneration and regeneration. The results revealed that, the lesion group constantly demonstrated both axonal and cellular degeneration while the rats receiving both lesions and transplants showed a clear evidence of ultrastructural regenerative changes.