Çocukluk çağı hipotalamo-hipofizer işlev bozukluklarında boş sella sendromunun araştırılması
Empty sella syndrome childhood hypothalamo-hypophseal dysfunctions
- Tez No: 59510
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN TANYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Boş sella sendromu, neden olduğu ciddi endokrinolojik bozukluklar ve bunların dramatik sonuçları dikkate alındığında çocukluk çağının nadir ancak ilginç rahatsızlıklarından biridir. Sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması ve teknolojik gelişmenin sunduğu olanaklar hastalığın tanı ve tedavisi mümkün kılmıştır. Bu sayede pek çok hasta ve aileleri, bir ömür boyu sürebilecek ve hayatlarım tüm boyutlarıyla etkileyebilecek bu hastalığın etkilerinden kendilerini önemli ölçüde kurtarmış olmaktadırlar. Bu çalışmada S.B. Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği' ne başvuran hastalardan hipotalamo-hipofızer işlev bozukluğu tanısı ile takip edilen 27 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların %70'i erkek, %30'u kız çocuklarından oluşuyordu. Hastaların tam konduğu sıradaki yaşlarının ortalaması 8.8 yıl olup en küçük hasta 2.6 ve en büyük hasta 15 yaşında idi. Boy kısalığı, hastalardaki en önemli şikayetti. Hastalar CT ve/veya MRI taramasından geçirildi ve 6'sında patolojik bulgu saptandı. Bunlardan 3'ü boş sella, l'i tuber sinereumda hamartom, l'i Dandy-Walker kisti ve sonuncusu da sol temporal lob anteromedialinde araknoid kist idi. ESS olarak tanılanan hastaların ikisinde multipl hipofîzer hormon yetmezliği ve birinde izole parsiyel büyüme hormonu eksikliği mevcuttu. Bu hastaların ikisinde olumsuz perinatal öykü vardı. ESS olgularının hiç birinde ESS ile ilişkilendirilebilecek oftalmolojik bulgu saptanmadı. ESS'lu olguların GH uyan testlerine verdikleri ortalama cevaplar ve ortalama boy SDS'lan (p. prekoks ve GHND hariç) diğer olgulara göre düşüktü. Çalışmamızda elde ettiğimiz bu veriler bu konudaki literatürle paralellik arz etmekteydi. Çalışmamızın sonuçlan, toplam 27 hastadan 6'sında (%22.2) radyolojik patolojik bulgu saptanması ve bunlarının 3'ünün (%11.1) ESS olması dolayısıyla hipotalamo-hipofızer işlev bozukluğu olan hastaların değerlendirilmesinde CT/MRI çalışmasının Önemini vurgular nitelikteydi. 54
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EMPTY SELLA SYNDROME in CHILDHOOD HYPOTHALAMO-HYPOPHYSEAL DYSFUNCTIONS The ESS, with its serious endocrinologic derangements and their dramatic consequences, is one of the rare but interesting diseases of childhood. The diagnosis and treatment of the disease became possible with the advances in the quality of health services and technologic means. In this way many patients and their families kept themselves away from the effects of the disease that last life long and affect all aspects of their lives. In this study we assessed 27 of the patients that applied to the Ministry of Health Ankara State Hospital Pediatric Department and followed with the general diagnosis of hypothalamo-hypophyseal dysfunction. 70% of the patients were boys and 30% were girls. The mean age at the time of diagnosis was 8.8 years. Short stature was the most frequent complaint. In all patients CT and/or MRI scans were obtained and 6 of them were determined to be pathologic. Three of them were empty sella. The others were hamartoma of tuber cinereum, arachnoid cyst at the anteromedial region of left temporal lobe and Dandy-Walker cyst. Two of the patients with ESS had multiple hipophyseal hormone defficiency and one of them had isolated partial growth hormone defficiency. Two of these patients had history of perinatal insult Among ESS patients none of them had an ophthalmologic abnormality that can be associated with ESS. The mean responses to the GH stimulation tests and mean height SDS of the ESS patients were lower than that of the rest of the patients (except precocious puberty and GHNSD). The data of our study were in parallelity with the literature on this subject The results of our study, with 6 pathologic radiologic findings out of 27 (%22.2) and 3 of them being ESS (%11.1), emphasize the importance of CT/MRI studies in the evaluation of patients with hypothalamo-hypophyseal dysfunction. 55