Memenin infiltratif duktal karsinomalarında nükleer morfometrik parametrelerin klasik prognostik faktörler ile karşılaştırılması
- Tez No: 59163
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kadınlarda en sık görülen malign tümör tipi meme kanseridir. Meme kanserinde yüksek risk taşıyan hastaları tanı anında ayırabilmeye izin veren prognostik faktörler yoğun olarak araştırılmıştır.Ancak rekürrens gösteren yaklaşık % 25-35'lik nodal metastassız meme kanseri olgusunda ve adjuvan tedavi gerektirmeyen bazı nodal metastazlı olgu gruplarında ek prognostik faktörlere hala ihtiyaç vardır. Bu amaçla, primer tümörün morfometrik analizi adjuvan kemoterapi için hasta seçiminde yararlı olabilir. Bu çalışmada, 32 meme kanseri olgusundan oluşan çalışma grubunda sitolojik örneklerden elde edilen morfometrik parametreler ile klasik prognostik kriterler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, meme kanserinde morfometrik faktörlerin (nükleer alan, feretmax ve feretmin) değerini ortaya koymak, klinik ve klasik patolojik parametrelerle (histolojik grade, tümör çapı ve lenf nodu durumu) bunların karşılaştırmasını yapmaktır. Öncelikle primer tümöre ait sitolojik örneklerde görüntü analizi ile meme kanserinin metastatik potansiyelinin ortaya konulup konulamayacağını araştırılmıştır. Nodal metastazlarla morfometrik parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak, bazı morfometrik parametrelerin klasik prognostik faktörlerden daha değerli olabileceği görülmüştür. Sonuç olarak; bu çalışmada meme kanserinin prognozunu belirlemede morfometrik parametrelerin yararlı olabileceğini bildiren yayınları destekleyen bulgular elde edilmiştir. Ancak, bu yöntemin daha yararlı biçimde kullanılabilmesi için, standardizasyon ile ilgili sorunların aşılması gereklidir. 42
Özet (Çeviri)
Carcinoma of the breast is the most common malignant tumor in women. Prognostic factors allowing high risk patients to be separeted have been investigated extensively. However, additional prognostic factors are still needed in 25-35% of recurrent cases without nodal metastasis, and in some nodal metastatic cases who do not need adjuvant chemotherapy. For this purpose, the morphometric evaluation of the primary tumor may be helpful in selecting patient for adjuvant chemotherapy. In this study, the relationship with the classical prognostic criteria and morphometric parameters obtained from cytologic samples have been evaluated in a study group consisting of 32 breast carcinoma cases. The aim of the study was to show the value of morphometric factors (nuclear area, feretmax and feretmin ) and compare these with the clinical and classical pathological parameters ( histologic grade, tumor size and lymph node status ). First of all, it has been investigated whether the metastatic potential of breast carcinoma could be determinated by image analysis of cytologic samples from the primary tumor. No statistically significant relationship has been found between the nodal metastases. However some morphometric parameters have been found to be of potential benefit. As a conclusion, findings supporting the articles reporting that morphometric parameters could be helpful in determining the prognosis of breast cancer have been obtained. However, problems regarding standardization must be solved in order for this method to be used more efficiently. 43