Memenin invaziv duktal karsinomlarında HIF ve STAT'ların, tümör gelişimi - prognozu - hormon reseptörleri -cERB-B2 ile ilişkisi
Tumor development -prognosis-relation of cERB-B2 and hormon reseptors,HIF and STATs expression in breast invasive ductal carcinomas
  1. Tez No: 247220
  2. Yazar: MEHTAP EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME HALE KIRIMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmada retrospektif olarak arsiv taraması ile 2002 ve 2008 Tarihleri arasında,?nönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında mastektomi ve aksillerdisseksiyon yapılan ve Tıbbi Patoloji Anabilim Dalında tanı almıs 150 Meme karsinomuolgusu incelendi. Taranan olgulardan 24 Tanesi lenf nodu metastazların varlığı ve yokluğudikkate alınarak incelemeye alındı. AMAÇ: STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a, STAT5b,HIF1?, HIF2?'nın meme kanserlerindeki rolünü belirlemek. METOD: 24 meme kanseriolgusunda STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a, STAT5b, HIF1?, HIF2?'nın varlığıimmünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Tümör grade'i, çapı, sınırları, tümör içidesmoplazi ,iltihabi infiltrasyon, nekroz, aksiler lenf nodu tutulumu, östrojen, progesteron,cerb-B2 ile boyanma durumları arasında farklılıklar değerlendirildi. BULGULAR: STAT1,STAT2, STAT3, STAT5a, STAT5b, HIF1?, HIF2?'nın meme kanserlerinde ekspreseedildiğini saptadık. Lenfosit, miyoepitel hücreler , damar duvarlarında, nontümoral duktusepitelinde boyanmanın olduğunu saptadık. SONUÇLAR: Bu çalısmada memetümörlerinde STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a, STAT5b, HIF1?, HIF2?'nın varlığıgösterilmistir. Antikorlar formalinle fiske, parafin bloklara immünohistokimyasal olarakgösterilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the retrospective investigation of 150 brest cancer patientswho underwent mastectomy and axillary LN dissection in General Surgery and diagnosedin the of Pathology department of Inonu University Medical School, during the period of6 years, begining from 2002 to 2008. Twenty-four of these patients were investigatedaccording to the LN metastases.Purpose: To investigate the expression of STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a,STAT5b, HIF1?, HIF2? and their roles in prognosis of breast cancer.Method: The expression of STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a, STAT5b, HIF1?,HIF2? were analyzed using immunohistochemical staining in 24 breast cancer patientgroup. The datas of tumor grading, size, desmoplasia, lymphoid infiltration, necrosis,axillary LN metastases, estrogen, progestrone and cerb-B2 receptor status were evaluated.Results: We determined STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a, STAT5b, HIF1?,HIF2? expression in breast cancer. The staining was determined in lymphocytes,myoepithelial cells, vascular wall, non tumor ductal epithelial cells.Conclusion: In our study the expressions of STAT1, STAT2, STAT3, STAT5a,STAT5b, HIF1?, HIF2? were showed in breast cancer. The antibodies could bedetermined immunohistochemically in formalin fixed tissues. There was not any statisticalrelationship between the STAT and HIF expressions and the datas of tumor grading, size,desmoplasia, lymphoid infiltration, necrosis, axillary LN metastases and the c-erbB2 status(p>0.05).