Ekstrahepatik biliyer obstrüksiyonda somatostatinin karaciğere olan etkilerinin araştırılması (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 59164
  2. Yazar: İZZETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Ekstrahepatik bilier obstrüksiyon karaciğerde safra kanal epitel hücre proliferasyonu ve periportal fibrozis gibi histopatolojik değişikliklere yol açar. Obstrüksiyonun devam etmesi halinde tablo bilier siroza kadar gidebilir. Bu deneysel çalışmada, somatostatin analogu olan oktreotid'in obstrüksiyon sonrası karaciğerde oluşan histopatolojik değişikliklere etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma GATA. Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi Deneysel Araştırma Laboratuvarında Şubat - Eylül 1996 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler GATA. Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Patoloji ve Biyokimya Laboratuvarında yapılmıştır. Çalışmada 30 adet dişi sıçan (Wistar- Albino ) kullanıldı. Sıçanlar 10'ar denekten oluşan 3 deney gurubuna ayrıldılar. LGrup (Kontrol gurubu): Yalnızca sham ligasyonu uyguladık. 2. Grup (Koledok ligasyonu gurubu): Laparatomi, koledok ligasyonu + subkutan serum fizyolojik(0.5 mi) 3.Grup(Oktreotid gurubu): Laparatomi, koledok ligasyonu + subkutan oktreotid uyguladık.(6mcg/kg) 5. Günün sonunda tüm sıçanlar sakrifiye edildi. Serum bilirubin, ALP.SGOT ve SGPT değerlerinin ölçümü için kardiak ponksiyonla sistemik kan örneği alındı ve histopatolojik tetkik için karaciğerleri tamamen çıkarıldı. Elde edilen biyokimyasal değerler MANN- WHITNEY U testi, histopatalojik sonuçlarda CHI- SQUARE testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda oktreotid'in safra kanalı epitel hücre proliferasyonunu ve periportal fibrozisi dramatik bir şekilde azalttığını gözlemledik. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Extrahepatic biliary obstruction leads to bile duct epithelial cell proliferation and periportal fibrosis. Obstruction which continues may cause biliary cirrhosis. This study has been performed in the labarotory of general surgery department in GATA Haydarpaşa Training Hospital between february and semptember 1996. Histopathological and biochemical evaluation have been studied In the pathology and biochemistry departments. 30 female Wistar-Albino rats have been grouped equally each contained 10 rats. 1. Group (Control group) : Sham ligation 2. Group ( Choledoc ligation group ): Laparotomy, choledoc ligation+ subcutan saline solution (0,5 ml.) 3. Group (Octreotide group): Laparotomy, choledoc ligation+ subcutan octreotide ( 6 mcg/kg) All rats were sachfied at the and of fifth day. Blood was obtained from the right atrium in order to evaluate of the plasma levels of ALP, AST, ALT and bilirubin. The whole livers were removed to prepare speciements. These speciements were studied under the light microscop. Statistical analyses have been performed by using standart MANN-WHITNEY U and CHI-SQARE test. We have concluded that octreotide is effective to inhibit biliary duct epithelial cell proliferation and periportal fibrosis. 42