Intercultural awareness of the stakeholders in middle school English language lessons: the case of 8th grade students, their teachers and parents in Gaziantep province İslahiye district
Ortaokulda İngilizce dil derslerinde paydaşların kültürlerarası farkındalıkları: Gaziantep ili İslahiye ilçesindeki 8. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve velileri örneği
- Tez No: 591631
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AMANDA YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki devlet okullarındaki 8. sınıf öğrencileri tarafından 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında İngilizce derslerinde kullanılan“Mastermind”ders kitabındaki kültürlerarası unsurları tanımlamayı amaçlamaktadır. Kitap, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen müfredata uygun olarak tasarlanmış ve Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı standartları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Kitap dört beceri (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) ile ilgili 10 ünite ve aktiviteleri içermektedir ve bu aktiviteler kitapların kültürel içeriğine odaklanan bir kontrol listesi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, Gaziantep ili İslahiye ilçesinde,“Mastermind”kitabını kullanan 35 öğrenci, velileri ve öğretmenleri ile bu ders kitabındaki kültürel unsurlara ilişkin algılarını ve kültürlerarası farkındalıklarını değerlendirmek ve aynı zamanda bu bulguları ders kitabı analiziyle ilişkilendirmek için görüşmeler yapılmıştır. Bu yarı yapılandırılmış görüşmeler kaydedilmiş ve görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yoluyla incelenmiştir. Bulgular göstermiştir ki ders kitabı ağırlıklı olarak kültürden bağımsız unsurları içermektedir ve kültürlerarası unsurları içeren aktivitelerin sayısı çok düşüktür. Çalışmada paydaşların ders kitabı, kitapta yer alan kültürlerarası içerikle ilgili görüşleri, kültürlerarası farkındalıkları ve Türk kültürü ile farklı kültürlere ilişkin algıları ayrıntılı olarak sunulmuştur. Bu çalışma, kitap yazarları, müfredat tasarımcıları ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki karar alıcıların yabancı dil öğrenenler için kültürlerarası unsurlar sağlamaya yeterli olacak düzeyde ders kitabı geliştirmeleri için faydalı olabilir ve ayrıca Türkiye'deki devlet okullarındaki paydaşların kültürlerarası farkındalıklarının nasıl geliştirileceğine dair bulgular ve bazı öneriler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to identify the intercultural elements in the textbook“Mastermind”which has been used in English lessons through 2018-2019 academic year by the 8th-grade students in state schools in Turkey. The book has been designed in accordance with the curriculum which is developed by the Ministry of National Education and has been prepared taking into consideration the Common European Framework of Reference for Languages standards. The book includes 10 units and activities which are concerning four skills (reading, writing, speaking and listening) and these activities have been analyzed through a checklist that center upon the cultural content of the books. Besides, 35 students who used the book“Mastermind”, their parents(N=35) and their teachers(N=6) in İslahiye, Gaziantep were interviewed to evaluate their perceptions of the cultural elements in the textbook and their intercultural awareness and also to relate these findings to the textbook analysis. These semi-structured interviews were transcribed and the data obtained from the interviews were analyzed through content analysis. The findings indicated that the coursebook mainly included culture-free elements and the number of activities that included intercultural elements was very low. The stakeholders' beliefs related to the coursebook, the intercultural content included in the book, their intercultural awareness and their perceptions of Turkish culture and different cultures were presented in the current study in detail. This study may be useful for book writers, curriculum designers and MoNE policymakers to develop coursebooks which are sufficient enough to provide intercultural elements for the foreign language learners and may also provide some suggestions and implications on how to promote intercultural awareness of the stakeholders in the state schools in Turkey.