Das programm mehrsprachigkeit an den grundschulen in nordrhein-westfalen
Kuzey ren-vestfalya eyaletinde program ilkokullarında çok dilli eğitim modeli
- Tez No: 919081
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Almanca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İlkokullarda çok dilliliğin desteklenmesi, giderek daha heterojen hale gelen bir toplumda çocukların kimlik gelişimi ve eğitimdeki başarılarını desteklemek adına önemli bir adım oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans tezi, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde başlatılan“Anadili Eğitimi Yoluyla İlkokul Eğitimini Güçlendirme – Çokdillilik, Çocukların Eğitim Başarısını Destekler”adlı programını incelemektedir. Bu programın amacı, çok dilli öğrencilerin dilsel ve kültürel potensiyelini sistematik bir şekilde okul ortamına entegre etmektir. Bu bağlamda 2021 yılında yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle mümkün hale gelen ilkokul öğretmenleri ile anadil dersleri öğretmenleri arasındaki tandem (koordineli) çalışmaya özel bir vurgu yapılmaktadır. Tezin amacı, çokdillilik ile eğitim başarısının etkileşimini incelemek ve derslerde sürdürülebilir uygulama için pratik yaklaşımlar geliştirmektir. Tezin teorik kısmı, çocukların kimlik ve kişilik gelişiminde çok dilliliğin önemine dair bir genel bakış sunarak başlar. Bu süreçte, çokdilliliğe dayalı bir eğitim çerçevesinin gerekliliğini vurgulayan pedagojik, toplumsal ve eğitim politikası açısından değerlendirilen noktalar ele alınmaktadır. Çalışma ayrıca Almanya'daki anadil derslerinin tarihsel ve yapısal gelişimini ve modern göç toplumundaki önemini de incelemektedir. Tezin ampirik kısmı ise programa katılan seçilmiş ilkokullarda yapılan nitel bir araştırmaya dayanmaktadır. Öğretmenler, ebeveynler ve okul yönetimi ile yapılan görüşmeler yoluyla çokdilli yaklaşımların derslere entegrasyonuna dair algılar ve deneyimler toplanmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, programın çocukların sosyal ve dilsel gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, kültürlerarası yetkinlikleri güçlendirdiğini ve dilsel çeşitliliğe dair farkındalık oluşturduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, öğretmenlerin sürekli eğitim ve farklı eğitim aktörleri arasında iş birliğinin teşvik edilmesi gibi uygulamada ortaya çıkan zorluklar da belirlenmiştir. Sonuç olarak, analiz, çokdilliliğin eğitiminde bir kaynak olarak yalnızca bireysel öğrenme süreçlerini güçlendirmediğini, aynı zamanda toplumsal uyuma değerli bir katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Çalışma, programın daha da geliştirilmesine yönelik önerilerle sonlanmakta ve Almanya'nın eğitim sisteminde kültürel ve dilsel çeşitliliğin potansiyellerinin daha kapsamlı bir şekilde kullanılmasını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The promotion of multilingualism in primary schools represents an essential step toward supporting the identity development and academic success of children in an increasingly heterogeneous society. This master's thesis examines the project“Strengthening Primary Education through Native Language Instruction - Multilingualism Supports Children's Educational Success”, which was initiated in the federal state of North Rhine-Westphalia. This program aims to systematically integrate the linguistic and cultural potential of multilingual students into the school environment. A particular focus is placed on the tandem work between primary school teachers and HSU teachers, made possible since a decree amendment in 2021. The objective of this thesis is to highlight the interplay between multilingualism and academic success and to develop practical approaches for sustainable implementation in the classroom. The theoretical part of this thesis first provides an overview of the importance of multilingualism for children's identity and personality development, addressing pedagogical, social, and educational policy aspects that underscore the relevance of multilingual-orientated teaching framework. Furthermore, the thesis examines the historical and structural development of HSU in Germany and its significance for a modern migration society. The empirical part of the thesis is based on a qualitative study conducted at selected primary schools participating in the project. Through interviews with teachers, parents, and school administrators, perceptions and experiences related to the integration of multilingual approaches in the classroom are captured and analysed. The findings illustrate that the program has a positive impact on children's social and linguistic development by strengthening intercultural competencies and fostering awareness of linguistic diversity. At the same time, challenges in implantation are evident, such as the need for continuous teacher training and enhanced collaboration among various educational stakeholders. In conclusion, the analysis demonstrates that multilingualism as resource in education not only strengthens individual learning processes but also makes a valuable contribution to social cohesion. The thesis concludes with recommendations for the further development of the program and calls for a more extensive integration of multilingual educational approaches within the German school system to fully harness the potential of cultural and linguistic diversity.