Investors' reaction to litigation announcements by Capital Markets Board of Turkey
Sermaye Piyasaları Kurulu'nun idari para cezalarına ve suç duyurularına yatırımcıların tepkisi
- Tez No: 591647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BAŞAK TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) tarafından yayınlanan idari para cezası ve suç duyurusu bildirilerine yatırımcıların tepkisini ampirik olarak inceliyorum. Olay incelemesi metoduyla günlük anormal getirileri bildiri günleri etrafında analiz ediyorum. Örnekj küme, 20 Ocak 2012 ile 3 Ocak 2019 arasında 145 hisseye dair 202 olayı kapsayan SPK bildirilerinden oluşuyor. Sonuçlara göre yatırımcılar bu ilanları kötü haber olarak algılıyor. Olay günü ve iki gün sonrasında bulduğum istatistiksel olarak anlamlı negatif anormal getiriler yatırımcı davranışında farklılığa işaret ediyor. Şirketlere verilen cezaların bildirilerinin, kişilere verilen cezaların bildirilerine göre daha büyük negatif piyasa tepkisi yarattığını buldum. Piyasanın suç duyurularına verdiği negatif tepki de idari para cezalarına verdiği negatif tepkiden anlamlı derecede daha büyük.
Özet (Çeviri)
I empirically investigate investors' reaction to the litigations announcements published by Turkish Capital Markets Board (CMB). I use event study to analyze daily abnormal returns for significant market reactions. I compile a litigation announcements sample that spans 202 events of 145 unique stocks between January 20, 2012 and January 3, 2019. My findings show that investors perceive litigations announcements as bad news. Statistically significant negative responses happen both on event day and two days after, hinting difference in investor behavior. I find that the negative reaction to the news are significantly higher for corporations announcements than they are for individual announcements. The negative reaction is significantly higher for indictments announcements than they are for administrative fees.