At first sight: Creating an alternate reality game with transmedia experience
İlk bakışta: Transmedya deneyimi ile alternatif bir gerçeklik oyunu yaratmak
- Tez No: 591646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İmajlar bir araya geldiklerinde, izleyici kendi algılarına göre bir hikaye okumaya başlar. Hikaye anlatıcısının asıl amacı, izleyicilerin kendi süregelen önyargıları doğrultusunda bir hikaye oluşturmasına müsaade edip daha sonra beklenmeyen bir bakış açısı yerleştirerek yarattıkları hikayenin tamamını geriye dönük bir şekilde değerlendirmelerini sağlamaktır. Transmedya hikaye anlatımı yöntemini kullanmak, katılımcının kendisini hikayeye kapsamlı olarak girmiş hissetmesini, böylelikle de zihninde yarattığı hikayeyi güçlendirmesini sağlar. Bu yüzden, transmedya hikaye yöntemini kullanarak“Katılımcıyı nasıl etkin bir biçimde projenin bir parçası haline getirebilir ve ortak bir dil yaratabiliriz?”sorusuna cevap bulmak istemekteyim. Bu araştırmanın amacı; bu tez kapsamında geliştirilen ve transmedya hikaye anlatıcılığı aracılığıyla oluşturulan bir alternatif gerçeklik oyunu olan“İlk Bakışta”adlı projenin, katılımcılarında yarattığı etkiyi incelemektir. Bu tez“Blast Theory”adlı sanatçı grubunun çalışmalarını tanıtarak“İlk Bakışta”projesi ile bu çalışmalar arasındaki ilişkilerin analizini yapmaktadır.“İlk Bakışta”projesi ile birlikte, yine alternatif gerçeklik oyunundan ve interaktif oyun yerleştirmesinden yararlanarak gerçekleştirilmiş olan“Play the Life, Live the Game”ve“Confession”projeleri de bu anlamda tezin kapsamına dahil edilmiştir. Bu bağlamda, incelenen projelerin oluşturulma süreci ve gelişimi, desteklediği teoriler ve izleyici geri bildirimi çerçevesinde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When images come together, the viewer starts to read a story according to their own perceptions. The actual motivation of the storyteller is to let the viewer create a story based on their own ongoing biases, then to instill an unexpected perspective to make them retrospectively evaluate the entire storyline they had created. Using the transmedia storytelling method makes the viewer feel immersed in the story so that they can reinforce the image of the story in their mind. That is why I am trying to find out:“How can we effectively make the audience an active part of the project and create a common ground, by using Transmedia Storytelling?”This thesis will support the alternate reality game that I have formed via transmedia storytelling named“At First Sight”. The purpose of this research is to examine the impact of the project“At First Sight”, which is an alternate reality game developed through transmedia storytelling in the frame of this thesis. This thesis introduces the works of the artist group called“Blast Theory”and analyzes the relationship between these works and the“At First Sight”project. In this sense,“Play the Life, Live the Game”and“Confession”projects, which were realized by using the alternate reality game and interactive game installation, were also included in the scope of the thesis in addition to“At First Sight”. In this context, the process and development of the projects examined are explained within the framework of supported theories and audience feedback.