Hazırladığım Kuteybe B. Müslim'in fetih siyasetinin Türk tarihi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Kuteybe Bin Müslim's conquest politics from the point of Turkish history
  1. Tez No: 591658
  2. Yazar: ELİF KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN CEM TUYSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Kuteybe bin Müslim (86-96/705-715) dönemi siyasi, askeri, sosyal ve İslâm dininin Maverâünnehir bölgesinde kalıcı bir şekilde yerleşmesi yolunda izlediği siyaset ve bu durumların Türk tarihi açısından değerlendirilmesi incelenmiştir. Çalışma iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Kuteybe b. Müslim'in hayatı, Horasan'a vali olarak tayin edilmesiyle başlayan süreçte Maverâünnehir bölgesinde yer alan başta Baykend, Buhara ve Semerkant gibi birçok şehrin fethedilmesi ve Kuteybe b. Müslim'in ölümü ile ölümünden sonraki duruma değinilmiştir. İkinci bölümde ise, Kuteybe b. Müslim'in Maverâünnehir bölgesindeki fethedilen şehirlerde halk arasında İslâm'ın kalıcı bir şekilde yerleşmesi ve yayılması uğrunda yaptığı hizmetlere, Haccâc Yusuf'un yönetimine ve Kuteybe b. Müslim'le olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Emevi Halifelerinin uyguladığı Mevâli politikalarına ve Türkler'in İslâm'ı kabulünde Kuteybe b. Müslim'in rolüne, Türk askeri varlığından yararlanmasına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the political military social and Islamic religion in the Maveraünnehir region in the Kuteybe b. Muslim period (86-96/705-715) and the evaluation of these conditions in terms of Turkısh history are examined. The study consists of two parts. In the first chapter, Kuteybe b. Muslim's life, which started with the appointment of Khorasan as governor, the conquest of many cities such as Baykend, Buhara and Samarkand in the Maveraünnehir region and the death of Kuteybe b. Muslim and the situation after his death was mentioned. In the second part, Kuteybe b. Muslim's services made for the permanent settlement and spread of Islam among the people in the cities he conquered in the Maveraünnehir region, the management of Haccac b. Yusuf and his relationship with Kuteybe b. Muslim were mentioned. The Mevali policy of the Umayyad caliphs and the role of Kuteybe b. Muslım in the acceptance of the Islam of Turks and the utilization of the Turkish military presence were also discussed.