Moleküler organik kavite modifiye nanopartikül tabanlı protein analiz sistemlerinin geliştirilmesi
Development of protein assay based on molecular organic cavity modified nanoparticle
- Tez No: 591685
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Yüzeyde Zenginleştirilmiş Raman Spektroskopi (YZRS) yönteminin kullanıldığı, moleküler organik kavite modifiye manyetik nanopartikül tabanlı bir protein analiz sistemi geliştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında moleküler organik kavite modifiye manyetik nanopartiküller ve Raman etiketinin bağlandığı altın nanoçubuklar sentezlenerek karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Moleküler organik kavite modifiye manyetik nanopartiküller kullanılarak, erkek sporcularda doping amaçlı kullanılan ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı tarafından yasaklanan insan koryonik gonadotropin (hCG) proteinin ön zenginleştirmesi sağlanmıştır. hCG'nin bağlandığı manyetik nanopartiküller dört odacıktan oluşan pasif bir çipin ilk odacığına aktarılmıştır. Daha sonra pasif çipin ikinci odacığında 5,5′-ditiyobis-(2-nitrobenzoik asit) (DTNB) Raman etiketi ve hCG'ye spesifik antikorun bağlı olduğu altın nanoçubuklar ile etkileşmesi sağlanmıştır. Üçüncü odacıkta tampon çözeltisi ile yıkama işlemi yapıldıktan sonra son odacıkta (okuma odacığında) MNP-hCG-AuNP konjugatına ait DTNB Raman etiketinin sinyalleri Raman spektrofotometresi kullanılarak ölçülmüştür. Seçilik çalışması kapsamında İnsan Luteinizan Hormonu (hLH), İnsan Koryonik Gonadotropin Hormonu (hGH) ve İmmünoglobulin G (IgG) ile çalışılmıştır. Yöntemin regresyon katsayısı ve teşhis sınırı sırasıyla 0,9964 ve 1,34 IU/L olarak bulunmuştur. Yöntemde gerçek örnek çalışması için 20 IU/L konsantrasyonundaki proteinin ilave edildiği sentetik negatif idrar kontrol numunesi kullanılmıştır. Hedef proteinler için geliştirilen analiz sistemi, klasik olarak rutin analizde kullanılan Western Blot gibi pahalı ve çok uzun analiz süresi olan tekniklere alternatif olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study a protein assay based on molecular organic cavity modified magnetic nanoparticle was developed and combined with Surface Enhanced Raman Spectroscopy technique. In this context, molecular organic cavity modified magnetic nanoparticle and gold nanorods labelled with 5,5′-Dithiobis-(2-nitrobenzoic acid) (DTNB) Raman tag was synthesized. Characterization of synthesized nanoparticles was performed. Pre-enrichment of Human Chorionic Gonadotropin protein which is prohibited by the World Anti-Doping Agency (WADA) was carried out with the MNP. Then the MNP captured hCG was transferred in a passive microchip that consist of four microchamber. The interaction of this MNP with DTNB tagged AuNP was carried out using a magnetic force outside of the chip. Thus the movement of MNP through first chamber to the last chamber was supplied with a magnet. Washing step was performed with PBS buffer in the third chamber. Finally, in the last chamber the Raman signal of DTNB molecule which is belong to the MNP-hCG-AuNP conjugate was measured using Raman spectrophotometer. The selectivity studies was carried out with Human Luteinizan Hormone (hLH), Human Chorionic Gonadotropin Hormone (hGH) and Immunoglobulin G (IgG) protein. The regression coefficeint and the limit of detection was found as 0,9964 and 1,34 IU/L, respectively. For the real sample study 20 IU/L of hCG has been spiked in a synthetic negative urine control samples. The analysis system developed for target proteins will be an alternative techniques such as Western Blot used in routine analysis that are expensive and time consuming.