S.Prokofiev op.29 no.4 piyano sonatının teknik ve müzikal açıdan detaylı incelenmesi
Technical and musical detail analysis on Prokofiev's piano sonata no.4 op.29
  1. Tez No: 591686
  2. Yazar: CEMRE ÇİLENGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN AYBULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Sergey Prokofiev'in Op.29 4. piyano sonatını inceler. Bu tezin yazılma amacı, klasik dönemin Prokofiev'in müziği üzerindeki etkilerini ve bestecinin, sonat formuna yaklaşımını incelemektir. Form olarak klasik dönem normlarına bağlı kalmış olan Prokofiev'in müzikal anlayış olarak iki farklı yönü bulunmaktadır. Bu eserinde, birbirine zıt olan iki müzikal anlayışını da ortaya koymaktadır. Bunlardan birisi; Çağdaş müziğe, müzikteki güncel değişimlere ayak uyduran bir müzikal anlayıştır. Bir diğeri ise; sadelikten yana olan, daha programlı ve kurallı olan bir anlayıştır. Prokofiev bu eseri öğrencilik yıllarında yazmaya başlamış, günümüzde seslendirilen haline ise olgunluk döneminde getirmiştir. Bu sebeple; Prokofiev'e ait iki ayrı düşünce şekli de bu eserde çok net bir biçimde hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Sergey Prokofiev's Piano Sonata No.4, Op.29. The aim of this thesis is understanding the influence of Classical era on Prokofiev's music and his approach to Sonata form. Sergey Prokofiev's musical understanding has two contrary senses and he reveals both of them in sonata no.4. One of them keeps pace with Contemporary Music and the latest musical developments, the other lines up with simplicity and embraces systematical and orderly music. Prokofiev started to compose this piece when he was a student and finalized it in his period of maturity. Therefore his different musical senses are clearly perceived in sonata no.4.