Alzheimer hastalarında modifiye core egzersiz çalışmalarının yaşam kalitesi, düşme korkusu ve bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
The effect of modified core exercise studies on the quality of life, fear of falling and some physical compatibility in alzheimer patients
  1. Tez No: 591706
  2. Yazar: MÜJDE ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVİYE BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı; Alzheimer hastalarında modifiye core egzersiz çalışmalarının yaşam kalitesi, düşme korkusu ve bazı fiziksel uygunluk değerlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya katılan denekler 2 gruba ayrılmıştır. İlk gruptaki hastalara modifiye core egzersiz antrenmanı, ikinci gruba ise hafif tempo yürüyüş ve fiziksel aktiviteler yaptırılmıştır. Araştırma haftalık en az 4 saat olmak üzere toplamda 12 hafta devam etmiştir. Araştırmaya katılan deneklerden egzersiz periyodu öncesi ve sonrasında boy, vücut ağırlığı, BKİ, el kavrama kuvveti, esneklik, düşme korkusu, yaşam kalitesi, vital kapasiteleri ve plank testi ölçümleri alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; yapılan istatistiki analizde araştırma öncesinde tüm ölçümler açısından homojen olduğu tespit edilen gruplar arasında deney sonucunda pek çok fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of modified core exercise studies on quality of life, fear of falling and some physical fitness values in Alzheimer's patients. Subjects were divided into 2 groups. The patients in the first group had modified core exercise training, while the second group had mild tempo walking and physical activities. The study continued during 12 weeks in total for at least 4 hours per week. Measures of height, body weight, BMI, hand penetration strength, flexibility, the number of fall risk, quality of life, vital capacity and plank test were taken from the participants before and after the exercise period. SPSS 23 package program was used to evaluate the data obtained. According to the findings of the study, in the statistical analysis, there were many differences between the groups which were found to be homogeneous in terms of all measurements before the study.