Periferik arter hastalarında osteopatik manuel tedavinin arteriel dolaşım üzerine etkisi
The effect of osteopathic manual treatment on arterialcirculation in peripheral artery patients
  1. Tez No: 591707
  2. Yazar: MUHAMMET AYHAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Periferik arter hastalığı (PAH), alt ekstremitelerde, periferik arterlerin daralmasına neden olan kronik, aterosklerotik bir süreçtir. Osteopatik manuel tedavi (OMT) yöntemi de pek çok patoloji için yeni bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, PAH tanılı hastalarda, OMT'nin arteriel dolaşım üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 14 OMT grubunda, 14 kontrol grubunda olmak üzere 28 hasta katılmıştır. OMT grubundaki hastalara, haftada 2 kez olacak şekilde 4 hafta boyunca OMT dolaşım modeli uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında femoral arter çap, debi, altı dakika yürüme mesafesi, ağrı, yaşam kalitesi (KF-36) ve fiziksel aktivite düzeyi kapasiteleri (UFAA) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peripheral artery disease (PAD) is a chronic atherosclerotic process that causes narrowing of peripheral arterial vessels in the lower extremities. Osteopathic manual therapy (OMT) is one of the new treatment options for various pathologies. The aim of this study was to investigate the effect of OMT on arterial circulation in patients with PAD. 28 patients (OMT=14, Control=14) were included in the study. In the OMT group, the OMT circulation model was applied to the participants twice a week for a duration of 4 weeks. Before and after the application, femoral artery diameter, flow rate, six minute walking distance, pain, health quality (SF-36) and physical activity level (IPAQ) in the patients were evaluated.