Gebelikte pilates eğitiminin etkilerinin incelenmesi
The effects of pilates during pregnancy
  1. Tez No: 591705
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BULGUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gebelikte uygulanan Pilates eğitiminin core stabilite, denge, ağrı, diastasis recti, duygu durumu, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini inceleyen çalışmamız randomize, kontrollü, değerlendirici- kör olarak planlandı. Çalışmamıza uzman kadın doğum doktoru tarafından yönlendirilen 58 gebe dahil edildi. Gebe kadınlar randomize olarak Pilates ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pilates gruplarındaki gebeler 8 hafta boyunca haftada 2 gün Pilates programına alındı. Kontrol grubuna gevşeme ve solunum egzersizlerinden oluşan bir ev programı verildi. Gebeler çalışma öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Core stabilite; Sahrmann core stabilite testi ile, core endurans; gövde fleksörleri endurans testi, sağ-sol lateral köprü testi ve ''prone bridge'' testi ile, denge; Biodex-BioSway™ Portatif Denge Sistemi ile, ağrı; vizüel analog skalası ile, diastasis recti; palpasyon yöntemi ile, depresyon riski; Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ile, doğum korkusu; Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği-A Versiyonu ile, kaygı düzeyleri; Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ile, uyku kalitesi; Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (Türkçe versiyonu) ile, Yaşam kalitesi; Kısa Form-36 ile değerlendirildi. Pilates eğitimi sonucunda gebelerde core stabilite, core endurans ve dengede gelişme görülürken (p0.05). Uyku kalitelerinde ise bir değişime rastlanmadı (p>0.05). Kontrol grubunda ise herhangi bir değişime rastlanmadı (p>0.05). Bu sonuçların ışığında, gebelerde 8 hafta haftada 2 kez uygulanan Pilates eğitiminin; core stabilite, core endurans, denge, ağrı, diastasis recti, duygu durumu ve yaşam kalitesini geliştirme ve korumada etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Our study planned in the aim of effects of Pilates during pregnancy. Study planned randomized, controlled and assessor-blinded. 58 pregnant women were referred to our study by a specialist obstetrician. The pregnants were randomly divided into two groups as Pilates and control group. Pregnants in the Pilates groups were included in the Pilates program for twice a week. The control group received a home program of relaxation and breathing exercises. Core stability; with Sahrmann' s core stability test, the core muscle of endurance; with lateral bridge test, trunk flexion test,“prone bridge”test, balance; with Biodex-BioSway ™ Portable Balance System, pain ; with visual analog scale, diastasis recti; with palpation method, risk of depression; with the Edinburgh Postpartum Depression Scale, fear of birth; Wijma Maternal Expectation / Experience Scale-A Version, anxiety levels; With State-Trait Anxiety Scale, sleep quality; Quality of life with Pittsburgh Sleep Quality Index (Turkish version), the quality of life; with Short Form-36 were evaluated. As a result of Pilates training, it was seen that core stability, core endurance and balance levels increased in pregnant women (p 0.05). There was no change in sleep quality (p> 0.05). No change was observed in control group (p> 0.05). In light of these results, applied 2 times a week for 8 weeks Pilates in pregnancy; to be effective in core stability, core endurance, balance, pain, diastasis recti, mood and quality of life.