Gliomda ADE ve ADE reseptör polimorfizmi ile bazı anjiyojenik markerlerin serum ve doku düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of ACE, ACE receptor polymorphisms and serum and tissue levels of some angiogenic markers in glioma
- Tez No: 591708
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gliomlar, MSS'nin en yaygın primer tümörleridir. Moleküler patojenezinin aydınlatılmasındaki gelişmelere rağmen gliomda halen tedavi sağlanamamıştır. ADE ve AGTR1 polimorfizmi, gerek kanser patojenezi ve gerekse metastaz ve anjiyojenez ile ilişkisi bakımından çeşitli kanser araştırmaları için odak noktasıdır. Farklı popülasyonlarda çeşitli kanser türlerinde, ADE ve AGTR1 polimorfizmi ile kanser patojenezi arasındaki ilişkinin araştırıldığı çok sayıda çalışma mevcuttur. Bununla birlikte, bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar birbiri ile karşılaştırıldığında çelişki taşımaktadır. Bu tezde, ADE, AGTR1 ve VEGF polimorfizmlerinin gliom patojenezi ile olası ilişkisi ve bazı anjiyojenik markerlerin ölçülen serum ve doku düzeyleri ile anjiyojenez arasındaki olası bağlantının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya, yaş ortalamaları 49,09±1,33 ve 48,60±1,34 olan 96 gliom hastası ve 104 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tez kapsamında, PZR-RFLP metodu ile ADE I/D, AGTR1 A/G, AGTR1 -535C/T, AGTR1 -825T/A, VEGF +936C/T ve VEGF -2578C/A bölgelerine ait polimorfizmler araştırılmıştır. Böylelikle hasta ve kontrol gruplarına ait genotip ve alel frekansları belirlenmiştir. GZ-PZR ile ADE, AGTR1, VEGF göreceli gen ekspresyonları belirlenmiştir, ELISA ile anjiyojenez ile ilişkili parametreler olan ADE, VEGF, ET-1, eNOS ve NO serum ve doku düzeyleri ölçülmüştür. Sonuç olarak, çalışmamızda AGTR1 -168A/G gen bölgesindeki polimorfizmde AA genotipinde gliom riskinin daha düşük, G alelinde gliom riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu polimorfizmde G alelinin gliom riskini 2,27 kat artırdığı tespit edilmiştir. ADE I/D, AGTR1 -535C/T, AGTR1 -825T/A, VEGF +936C/T ve VEGF -2578C/A polimorfizmlerinin alel frekansı ve genotip dağılımlarının hasta ve kontrol grupları arasında benzer dağılım gösterdiği saptanmıştır. Serum ADE, VEGF, eNOS, NO ve doku ADE, ET-1, eNOS, NO düzeyleri hasta ve sağlıklı kontrol grupları arasında anlamlı derecede farklı bulunmuştur. Hasta grubu ADE, AGTR1 ve VEGF gen ekspresyonları, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. AGTR1 polimorfizminde G alelinde yüksek tümör riskinin bulunması, gliomda artan serum ADE düzeyleri ve gen ekspresyonunun bulunması tümör gelişimine ADE ve ADE reseptör polimorfizmi yönüyle ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gliomas are the most common primary tumors of CNS. Despite the advance in the elucidation of the molecular pathogenesis of these tumors, glioma still remains incurable. ACE and AGTR1 polymorphism are the focal points for various cancer studies, both in relation to cancer pathogenesis and its relationship with metastasis and angiogenesis. There are many studies on the relationship between ACE and AGTR1 polymorphism and cancer pathogenesis in various types of cancer in different populations. However, the results obtained from these studies are in contradiction when compared to each other. In this thesis, it was aimed to find out the possible connection between ACE, AGTR1 polymorphism and glioma pathogenesis and also the relationship between some angiogenic markers which will be measured in both serum and tissue, and angiogenesis. 96 glioma patients and 104 healthy controls with mean age 49,09±1,33 and 48,60±1,34 were included in the study. ACE I/D, AGTR1 -168A/G, AGTR1 -535C/T, AGTR1 -825T/A, VEGF +936C/T and VEGF -2578C/A polymorphisms were investigated in the thesis by PCR-RFLP method. By this means, allele and genotype frequencies between patients and healthy controls were determined. Relative gene expressions of ACE, AGTR1 and VEGF were determined by Real Time-PCR while, the levels of parameters that are associated with angiogenesis such as ACE, VEGF, ET-1, eNOS and NO were measured in both serum and tissue by using ELISA method. As a conclusion, in AGTR1 -168A/G polymorphism, the risk of glioma of AA genotype decreased significantly, G allele increased the risk of glioma by 2,27 times. Allele frequency and genotype distributions of ACE I/D, AGTR1 -535C/T, -825T/A, VEGF +936C/T and VEGF -2578C/A polymorphisms were found to be similar distribution between patient and control groups. Serum ACE, VEGF, eNOS, NO and tissue ACE, ET-1, eNOS, NO values were also significantly different between the patient and healthy control groups. ACE, AGTR1 and VEGF gene expressions of the patient group were found to be significantly higher than the control group. The presence of high tumor risk in G allele in AGTR1 polymorphism, increased serum levels and gene expression of ACE in glioma shed light on the development of tumor in terms of ACE and ACE receptor polymorphism.