Tekstil sektöründe verimliliğinin artırılması amacıyla bilişimteknolojilerinin kullanılması
- Tez No: 591713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir üretim tesisi için uzun süreçlerden oluşan tekrar kesim hatalarının tamiri için bilişim teknolojilerinin kullanımı ile bir süreç iyileştirilmesi yapılmıştır. Mevcut durumda bir ürünün operasyona bağlı olmayan ve çeşitli etkenler sebebiyle tamiri mümkün olmayan hatalarının tekrar kesim süreçleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda üç farklı modülün geliştirilmesi ile birlikte sürecin iyileştirilebileceği öngörülmüştür. Çalışmanın yapılabilmesi için ilk önce CAD yazılımının çıktısı olan .csv formatında olan yerleşim raporları ve .iso formatında olan kesim dosyaları incelenmiş ve eşleştirme algoritması geliştirilmiştir ve veri tabanına aktarımı sağlanmıştır. Sipariş bazlı gelen bu dosyaların eşleştirilmesinden sonra bir ürüne hata yazılabilmesi için gerekli olan web tabanlı hata yazım sistemi geliştirilmiştir. İlgili ürünün hatalı olan parçalarının otomatik olarak tek bir pastala aktarımı için ise ayrı bir modül geliştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise, sistemler geliştirilmeden önce bir hatanın tamir süreci ile sistemler geliştirildikten sonraki hali karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a process improvement has been made with the use of information technologies for the repair of re-cutting defects which consist of long processes for a production facility operating in textile sector. In the current situation, the re-cutting processes of the defects of a product which are not connected to the operation and which cannot be repaired due to various factors are examined. As a result of the analysis, it was predicted that the process could be improved by developing three different modules. In order to carry out the study, first of all, placement reports in .csv format and cut files in .iso format, which is the output of CAD software, were examined and matching algorithm was developed and transferred to the database. After matching these order-based files, a web-based error writing system was developed to write an error to a product. A separate module has been developed for the automatic transfer of defective parts of the product to a single paste. As a result of the study, before the systems are developed, the repair process of an error is compared with the state after the systems are developed.