İlkokul 2.sınıf hayat bilgisi dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Elementary school 2nd grade life science course teaching program's evaluation according to views of teachers
  1. Tez No: 591714
  2. Yazar: CİHAN ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT HOTAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul 2.Sınıf Hayat Bilgisi dersi öğretim programının temel ögelerini programın uygulayıcıları olan öğretmenlerin görüşlerine göre incelemektir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Özlem Tuncer'e ait yüksek lisans tezi anketinden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı Ankara ilinin Çankaya, Etimesgut, Kahramankazan, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki devlet okullarında görevli 221 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Anketin geçerliliği için, uzman kanaatlerine başvurulmuş ve uygun bulunmuştur. Sonuç olarak anketin geneline öğretmenler görüşlerine göre bakıldığında“Programın Genel Durumu”boyutuna ilişkin olarak öğretmen kılavuz kitabın yeterli olduğu, programda yapılandırmacı yaklaşımların yeterince kullanılmadığı tespit edilmiştir.“Beceri ve Kazanımlar boyutunda”; kazanımların anlaşılır bir şekilde ifade edildiği, gözlenebilir ve tutarlı olduğu, kazanım ve becerilerin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor gelişim düzeyleri için yeterince uygun olmadığı, becerilerin Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarına uygun olduğu tespit edilmiştir. Programın Temaları (İçeriği)“ boyutunda temaların öğrenci seviyesine uygun olduğu, tema miktarının yeterli olduğu ancak öğrencilerin ilgisini çekmediği ve araştırma isteği yaratmadığı tespit edilmiştir. Programın ”Öğrenme-Öğretme Süreci (Etkinlikler)“ boyutunda; etkinliklere ayrılan sürenin yeterli olduğu ancak öğrenci sayısının fazlalığından dolayı etkinlikleri uygulamak için uygun olmadığı, etkinliklerde farklı strateji, yöntem ve teknikler kullanılmadığı, etkinliklerin ilişkili olduğu beceriler ile yeterince örtüşmediği tespit edilmiştir. ”Programın Ölçme-değerlendirme" boyutunda öngörülen ölçme-değerlendirme tekniklerinin yeterli ve kazanımları ölçmeye uygun olmadığı, öz değerlendirmeye yeterli olanaklar sağlamadığı, yapılandırmacı yaklaşım ve ölçme-değerlendirme boyutlarında eğitim ihtiyacı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programının sadece araştırmacılar tarafından değil MEB tarafından da okullara bizzat gidilerek gözden geçirilmesi, güncel değişim ve yenilikleri de içerecek şekilde yeniden yapılandırılması sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the basic elements 2nd grade Life Science course's teaching program, according to views of teachers who practice the program. In this research, as a data collection tool, Özlem Tuncer's questionnaire of master's thesis were used. The research was carried out with 221 class teachers who work at state schools in the counties of Çankaya, Etimesgut, Kahramazkazan, Sincan and Yenimahalle in the province of Ankara. The data obtained from the research was analyzed using SPSS 24 program. For the validity of the questionnaire, expert opinion was applied and found appropriate. As a result, when the scale of the scale is examined according to the opinions of the teachers, it is determined that the teacher guide book is sufficient in relation to the scientific General Status of the Programs, that constructivist approaches are not used sufficiently in the program.“Skills and Benefits in Size”; it was determined that the achievements were comprehensively expressed, observable and consistent, and the skills and skills were not sufficiently suitable for the students' cognitive, affective, and psycho-motor development levels, and the skills were in accordance with the general objectives of the Turkish National Education. Themes of the Program (Content) In terms of themes, it is determined that the themes are suitable for the student level, the amount of theme is sufficient, but it does not attract the interest of the students and does not create a desire for research. In the“Learning-Teaching Process (Activities)”dimension of the program; It was determined that the time allocated to the activities was adequate but not suitable for applying the activities due to the high number of students, that different strategies, methods and techniques were not used in the activities and that the activities were not adequately overlapped with the related skills. It has been determined that the assessment and evaluation techniques required in the dimension of“Measurement and Evaluation of the Programs”are not sufficient to measure the gains and that they do not provide sufficient opportunities for self-evaluation, and there is a need for training in the constructivist approach and measurement-evaluation dimensions. As a result, it has been acquired that Life Science's teaching program should be revised and redesigned including up-to-date changes and novelties not only by researchers but also by National Education Ministry through visiting schools.