Yeni medya çalışmalarında kullanıcı deneyimlerinin incelenmesi: Yandex navigasyon
Examination of user experiences in new media studies: Yandex navigation
- Tez No: 591715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YENĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İletişim (haberleşme) insanoğlunun var olması ile meydana çıkan bir ihtiyaçtır. İletişimin geçmişi insanlığın doğuşu ile başlar. Tarihi bu denli eski olan iletişim olgusunu ve sürecini tanımlamak oldukça güçtür. Tarihsel sürece bakıldığında farklı bakış açıları ve disiplinler tarafından iletişim olgu ve süreci için çok farklı tanımlar mevcuttur. İletişim olgusunun farklı disiplinlere göre tanımlanması, o disiplinlerin iletişim ile ilgili kesiştiği noktalar ile ilgilidir. Psikolojik, sosyolojik, sosyal psikolojik ya da biyolojik açı çerçevesinden çok farklı tanımlar yapılabilir. İletişim hakkında yapılan tanımlamalardan biri de duygu ve fikirlerin, sahip olun bilginin semboller ile aktarılmasıdır. İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte başlangıçta tek yönlü bilgi akışı mevcuttur. Web 2.0 ile birlikte kullanıcıların bilgi aldığı gibi bilgi vermesi yani etkileşimin oluşması ile birlikte Yeni Medya kavramı doğmuştur. Yeni medya ile birlikte de kullanıcı etkileşimini ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgilere erişmesini sağlayan arayüz tasarımı geliştirilmiştir. Bu bağlamda gelişen teknoloji ulaşım için de çeşitli kolaylıklar sağlamıştır. Mevcut verilerin (resim, metin, video vb.) coğrafi koordinatlarla ilişkilendirilerek internet vasıtasıyla sunulması ile GeoWeb kavramı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda Yandex'in harita servisi olan app Yandex Navigasyon ile iletişime geçilecek ve odak grubu çalışması ile kullanıcıların uygulama üzerindeki deneyimleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Communication (communication) is a need that arises with the existence of human beings. The history of communication begins with the birth of humanity. It is very difficult to define the phenomenon and process of communication that is so old. Looking at the historical process, there are very different definitions for the phenomenon and process of communication by different perspectives and disciplines. The definition of communication according to different disciplines is related to the intersections of those disciplines related to communication. Very different definitions can be made from the psychological, sociological, social psychological or biological angle framework. One of the definitions about communication is the transfer of emotions and ideas, the knowledge that you have with symbols. With the emergence of the Internet, there is a one-way flow of information at the beginning. With Web 2.0, the concept of New Media has emerged with the interaction of users with information and information. Together with the new media, the interface design has been developed to enable user interaction and access to the information the user needs. In this context, developing technology has provided various facilities for transportation. GeoWeb concept has emerged with present data (picture, text, video, etc.) related to geographical coordinates and presented via internet. In this context, Yandex navigation app, Yandex Navigation will be contacted and the focus group work and users' experiences on the application will be examined.