Ortaokul öğrencilerinin yoksulluk olgusuna ilişkin görüşleri
Secondary school students' views on poverty fact
  1. Tez No: 591727
  2. Yazar: LALE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yoksulluk, Dünya üzerinde tüm ülkelerde görülmekle birlikte az gelişmiş ülkelerde daha ciddi yaşanan bir ekonomik rahatsızlık durumudur. Doğan her bebeğin dünyaya eşit koşullarda gelmesi arzulanmaktadır. Ancak yoksul anne adayının yetersiz beslenmesi sonucu karnındaki bebek için (bedensel veya zihinsel) eşitsizlik başlamaktadır. Bu nedenle yoksulluk sorununu fark ederek, toplumun en küçük bireylerinden başlanılarak toplumun bütün katmanları ile birlikte yoksullukla bilinçli bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma; ortaokul öğrencilerinin yoksulluk olgusuna yönelik görüşlerini tespit etmek amacıyla planlanmıştır. Yapılan çalışma da nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Keçiören'de bulunan Tarhuncu Ahmet Paşa Ortaokulunda öğrenim gören, 220 kız ve 180 erkek olmak üzere toplam 400 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.00 (Statistical Package of The Social Sciences) programıyla analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %55'i kız, %45'i erkektir. Araştırma sonucunda; erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre yoksulluk ve yoksulluğun insanlar üzerindeki etkileri hakkında daha çok bilgi sahibi olduğu tespit edilmiştir. 11 yaş grubu ve 5. sınıf öğrencilerinin yoksulluk kavramı, türleri, nedenleri, olumsuz etkileri, sonuçları ile ilgili konularında daha bilgili oldukları saptanmıştır. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun; savaş ve zorunlu göçler ile sürekli işsizlik ve parasızlık durumunun yoksulluğun en büyük nedenlerinden biri olduğu, yoksulların kötü koşullarda yaşadığı, yeterli eğitimden yararlanamadıkları ve yoksulluğun nasıl önlenebileceği konusunda bilgi sahibi olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda yoksulluğun anne babadan çocuklara geçen bir durum olmadığı, yoksullukla suçluluk arasında da bir ilişki olmadığı görüşüne sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Araştırmada katılımcılar yoksulluğu önlemede devletlerin sorumluluğu olduğu, yardımların ve istihdam alanlarının açılması önerilerinde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Although the poverty appears in all countries in the world, it is more serious economic issue in underdeveloped countries. It is desired that each born baby should be equal individual. Nevertheless, inequality (physical and psychological) starts for baby in mother's uterus because of insufficient nutrition of poor mother. Therefore, the poverty issue should be noticed and struggled consciously by all layers of the society together, from person to community. Aim of the present study was to determine secondary school students' views on the poverty. Quantitative research model was performed in the study. Research groups consisted of 220 (55%) girls and 180 (45%) boys, who were enrolled in Tarhuncu Ahmet Paşa Secondary School in Keçiören, Ankara. Survey form which has two section was used as a data collection tool. The data has been analyzed by using SPSS 21.00 (Statistical Package of the Social Sciences). At the end of the present study, it was determined that the boys had more knowledge of the poverty and its effects on people. It was also observed that the students who were 11 years-old and in grade 5 had more knowledge about concept, types, reasons, negative effects and outcomes of the poverty. Most of them were aware of war, forced migration, permeant unemployment and pennilessness were the main reason of the poverty. They knew that poor people live in worse conditions, get insufficient education. The students imagined that the poverty was not a heritage transmitted from mother or father to children, and no relationship between poverty and criminality. They declared how to prevent the poverty and stated that responsibilities of poverty prevention belong to governments, and employment and aid should be fulfilled by them.