İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin matematiksel problemleri çözme ve kurma süreçlerinin incelenmesi
Investigation of mathematical problem solving and posing processes of fourth grade primary school students
- Tez No: 591728
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin matematiksel problemleri çözme ve kurma süreçlerini incelemek ve bu süreçlerde kullandıkları adımları ortaya koymaktır. Araştırma, hem nicel hem de nitel yöntemlerle elde edilen veriler üzerine kurulmuştur. Araştırmanın yöntemi karma yöntemdir. Araştırma problem çözme becerisine sahip 100 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu öğrencilerden 10 tanesi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşü ile güvenirliği sağlanan beş adet matematiksel problem ile beş adet problem kurma alanının yer aldığı başarı testi öğrencilere uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi neticesinde, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme yeteneği ile problem kurma yeteneği arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yine öğrencilerin problem kurma becerisi ile kurduğu problemi çözebilme becerisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Problem kurmanın faydası problem çözme sürecindeki plan yapma aşamasında gözlemlenmiştir. Öğrenciler problem kurarken çözdüğü problemi daha ayrıntılı düşünmüş ve çözümün doğruluğunu değerlendirmişlerdir. Nitel verilerin analizi neticesinde öğrencilerin, problem çözme aşamalarının farkında olmasalar da problem çözme aşamalarını uyguladıkları sonucu elde edilmiştir. Bununla beraber öğrencilerin, problemi anlama ve planı uygulama aşamalarını gerçekleştirdikleri ancak sonucu kontrol etme ve değerlendirme aşamalarını ise yeterince gerçekleştiremedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Gözlemlenen öğrencilerde problem çözme sürecinin en çok atlanan ve belki de unutulan adımı olan sonucu kontrol etme adımını, çoğunlukla gerçekleştiremedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the processes of solving and posing mathematical problems of fourth grade primary school students and to reveal the steps they have used in these processes. The research is based on data to be obtained by both quantitative and qualitative methods. The research is mixed method. The research was conducted with 100 students who have problem solving skills. Semi-structured interviews were held on with 10 of these students. Five mathematical problems and five problem posing areas which were prepared by the researcher and credited with expert opinion were directed to the students. Analysis of quantitative data revealed that there is a significant relationship between problem solving ability and problem posing ability of fourth grade students in primary school. It was also found that there was a significant relationship between the problem posing ability and solving the own posed problem ability of the students. The benefit of establishing the problem is observed in the planning phase of the problem solving process. The students considered the problem in more detail they solved while establishing the own problem and they was able to evaluate the correctness of the solution. As a result of the analysis of qualitative data, it has been observed that even students are not aware of the problem solving stages, they have used these stages in problem solving process unconsciously. Besides, the students have achieved the stages of understanding the problem and implementing the plan, but the final stages of checking and evaluating are not achieved sufficiently. The final step of checking the problem solving process, which is the most skipped and perhaps forgotten step, is the result that the observed students are mostly not performing.