Türkiye'de internet bankacılığındaki gelişmeler ve müşteri sayılarının artırılması konusunda bir araştırma
A research and developments regarding increasing the number of customers in internet banking in Turkey
- Tez No: 591768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojik yenilikler günümüzde pek çok sektörde aktif olarak kullanılan araç ve gereçlerin kullanılmasına olanak tanımıştır. Bankacılık sektörü bu yeniliklerin büyük ölçüde kullanıldığı önemli sektörlerden biridir. Hatta bankacılığın bilgisayar ve iletişim alanında yeni araç gereçlerin ilk kullanıldığı sektörlerden biri olduğundan söz etmek mümkündür. İnternet ülkemizde akademik çevrelerden sonra sektör olarak ilk olarak bankalara adapte edilmiş bu sayede bankacılık hizmetleri kolaylaşmaya ve çeşitlenmeye başlamıştır. Günümüzde İnternet Bankacılığı olarak adlandırılan ve müşterilerin şubeye gitmeye gerek kalmadan evlerindeki bilgisayarlardan ve cep telefonlarından işlemlerini hallettikleri sistem teknoloji ile bankacılığın harmanlanması ile ortaya çıkan bir yeniliktir. Teknoloji çağını yaşadığımız günümüzde bilgisayarlar, akıllı cep telefonları ve internet artık her evde, her kişide bulunmaktadır. Ancak internet bankacılığı kullanım oranlarının bu yaygınlaşmaya paralel olarak artmadığı, kullanıcıların internet bankacılığı konusunda çeşitli kaygı ve tutumları olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada bir anket gerçekleştirilmekte ve kullanıcıların internet bankacılığı konusundaki çekinceleri araştırılmaktadır. Bu sayede internet bankacılığı konusunda varsayılan problemlerin çözümüne katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological innovations have enabled the use of tools and equipment that are actively used in many sectors today. The banking sector is one of the important sectors in which these innovations are used to a large extent. In fact, it is possible to mention that banking is one of the first sectors where new tools are used in computers and communication. After the academic circles in our country, the internet was first adapted to banks as a sector, thus facilitating and diversifying banking services. Nowadays, the so-called Internet Banking system, where customers handle their transactions from computers and mobile phones in their homes without having to go to a branch, is an innovation that emerges with the blending of technology and banking. Computers, smart mobile phones and the internet are now available in every household and every person. However, it is observed that internet banking usage rates do not increase parallel to this spread, and users have various concerns and attitudes about internet banking. In this study, a survey is conducted and users' reservations about internet banking are investigated. In this way, it is aimed to contribute to the solution of assumed problems in internet banking.