Dezavantajlı bireylere pozitif ayrımcılıkla istihdam sağlayan sosyal girişimler üzerine bir araştırma
A research about social enterprise: providing work with positive discrimination for disadvantaged people
  1. Tez No: 591805
  2. Yazar: YEŞİM KEMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada dezavantajlı bireylere pozitif ayrımcılık ile istihdam sağlayan sosyal girişimler araştırılmıştır. Türkiye' deki kadınlar, engelliler, göçmenler ve üniversiteden yeni mezun olan işsiz ve tecrübesiz gençlere pozitif ayrımcılık sağlayarak istihdam olanağı yaratan sosyal girişimler üzerine çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde girişimcilik ve sosyal girişimciliğin kavramsal çerçevesi oluşturulmuş girişimciliğin tanımı, tarihsel gelişimi ve girişimcilik türleri, sosyal girişimciliğin tanımı, tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Kavramsal çerçeve oluşturulduktan sonra girişimcilik bağlamında girişimcilikte istihdamı konu alan dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ve varılan sonuçlar sosyal girişimler bağlamında; pozitif ayrımcılığa odaklanan sosyal girişimler üzerine dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ve varılan sonuçlar incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde pozitif ayrımcılığın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Bu kapsamda pozitif ayrımcılığın tanımı, tarihsel gelişimi, istihdamda pozitif ayrımcılık ve çalışma yaşamında ayrımcılık türleri ele alınmıştır. Pozitif ayrımcılık alanında dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ve varılan sonuçlar incelenmiş, çalışmaların literatür özeti yapılmış ve sonunda tüm çalışmalar araştırmanın konusu bağlamında yorumlanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde dezavantajlı olarak belirttiğimiz engelliler, kadınlar, iş bulamayan tecrübesiz gençler ve mültecilere pozitif ayrımcılık ile istihdam imkânı sunan sosyal girişimler incelenmiş ve bu kurumlar ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Mülakatlar sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırmalar dezavantajlı olan bireylerin, sosyal girişimler sayesinde kaderlerine teslim edilmediğini, dezavantajlı bireyleri destekleyen oluşumların var olduğunu gösteriyor. Yapılan mülakatlar sosyal girişimlerin dezavantajlı bireyleri pozitif ayrımcılıkla istihdama dâhil ettiklerini, onları hayata bağlayan ve onlara dokunan bu girişimlerin bir sosyal fayda sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study social enterprise which provide employment for disadvantaged people has been investigated. It's studred on social enterprise providing employment with positive discrimination to women, disadventaged people, immigrants, unemployed and inexperienced fresh graduates. In the first part of the study, the conceptual framework of enterprise and social enterprise has been established, the definition of enterprise, its historical development and types of enterprise, the definition of social enterprise and its historical development have been explained. After the conceptual framework has been established in the context of enterprise, enterprise and employment issues in the world field studies and conclusions made in Turkey in the context of social enterprise; The world on social enterprise that focus on positive discrimination and studies and conclusions made in Turkey were examined. In the second part of the study, the conceptual framework of positive discrimination was established. In this context, the definition of positive discrimination, historical development, positive discrimination in employment and discrimination in working life types are discussed. Positive discrimination in areas in the world and examines the studies and conclusions made in Turkey, at the end of the study of the literature and all the studies made have been interpreted in the context of the subject of research. In the third part of the study, social enterprise that provide employment opportunities for disabled people, women, inexperienced youth who cannot find jobs and refugees with positive discrimination are examined and in-depth interviews are conducted with these institutions. The results of the interviews were evaluated. Research shows that disadvantaged individuals are not delivered to their destiny through social enterprise and that there are organizations supporting disadvantaged individuals. Interviews show that social enterprises involve disadvantaged individuals in employment with positive discrimination and that these initiatives that connect and touch them to life provide a social benefit.