Kültür turizmi deneyimlerinin müşteri memnuniyetine etkisi: Diyarbakır örneği
The effect of cultural tourism experiences on customersatisfaction: Diyarbakir example
- Tez No: 591806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDUN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Diyarbakır'ı tercih eden turistlerin kültür turizmi faaliyetleri sırasında zihinlerinde oluşan algıyı değerlendirmek ve bu algının memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkiyi istatistiki açıdan açıklamaktır. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda Diyarbakır'ı ziyaret eden turistlerin beklentilerinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının neler olduğu, hangi hususlara daha çok önem verdikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan ziyaretten ne derece memnun kalındığı ya da kalınmadığı değerlendirilerek destinasyonun eksik yönlerin belirlenmesi ve çözümler geliştirilip önerilerin sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla turistlerin destinasyona gelmeden önceki algılamaları ve turizm deneyimlerinin memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini araştıran birçok çalışma incelenmiştir. İlgili literatür araştırmasından elde edilen anket modeli destinasyona uyarlanarak bölgeyi ziyaret eden yerli turistlere uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde, kültür turizmi deneyimlerinin müşteri memnuniyeti üzerine etkisinin olduğu görülmüştür. Yaşanan deneyimler sonucunda oluşan memnuniyet düzeyi ileriye dönük turist kararlarını olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla turist beklentilerinin belirlenmesi ve sunulacak hizmetlerin bu doğrultuda şekillenmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perception of the minds of tourists visiting Diyarbakır during cultural tourism activities and to explain the effect of this perception on satisfaction levels statistically. In the light of the data obtained from the study, it was tried to determine what the expectations, wishes and needs of the tourists visiting Diyarbakir, and which issues they attach more importance to. It was aimed to determine the missing aspects of the destination by evaluating to what extent the visit was satisfied or not, and to develop solutions and provide suggestions. For this purpose, many studies investigating the perceptions of tourists prior to arrival and the effect of tourism experiences on satisfaction levels have been examined. The survey model obtained from the relevant literature survey was adapted to the destination and applied to local tourists visiting the region. As a result of the findings of the study, it was seen that cultural tourism experiences had an effect on customer satisfaction. The level of satisfaction as a result of the experiences experienced positively or negatively affects tourist decisions. Therefore, determining the expectations of tourists and shaping the services to be provided in this direction is very important.