Kişisel Verileri Koruma Kurumunun yapısal ve işlevsel analizi
Structural and functional analysis of the Protection of Personal Data
- Tez No: 591847
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Bağımsız Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar (BDK) çerçevesinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun incelenmesidir. Araştırmanın birinci bölümünde, Bağımsız Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar'ın ortaya çıkışı, tarihsel gelişimi, özellikleri ile Türkiye'deki uygulamaları ve bunların yapıları, özellikleri, görev ve yetkileri, denetimleri, kamu yönetimi yapısı içindeki konumları ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde, gündeme gelişi kişisel verilerin korunmasına yönelik olan 24 Mart 2016 tarihli ve 6698 sayılı kanun ile kurulan Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun yapısal ve işlevsel özellikleri ayrıntılı olarak analiz edilmekte; kurumun Türkiye'deki BDK'ların özerkliklerinin kısıtlandığı bir dönem sonrasında ortaya çıkan bir yapılanma olarak, kamu yönetimi yapılanmasında yeni bir örgütlenme tarzı olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the Independent Regulatory and Supervisory Agency in Turkey (BDK) is examined in the framework of the Personal Data Protection Agency. In the first part of the study, the Independent Regulatory and Supervisory institutions on the emergence of historical development, characteristics and applications and their structures in Turkey, features, functions and powers, controls the position within the public administration structure is examined in detail. In the second part of the research, the structural and functional features of the Personal Data Protection Institution established by Law No. 6698 dated March 24, 2016 for the protection of personal data on coming days are analyzed in detail; After a period of limited autonomy of the institution of the IRAs in Turkey resulting in a restructuring it emerged as are set forth as a new mode of organization in structuring public administration.