Understanding of music in Wittgenstein's philosophy
Wittgenstein felsefesinde müzik anlayışı
- Tez No: 591882
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Müzik, Tarih, Philosophy, Music, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, Wittgenstein'ın müzik anlayışı ve dil felsefesi birbiriyle ilişkili olarak ele alınacaktır. Bu amaçla, jestler, aile benzerlikleri ve dil oyunları gibi kavramlar derinlemesine incelenecektir. Buna göre, müziğin hem bir sanat hem de bir iletişim şekli olma olasılığı tamamen tartışılmalıdır. Bu tartışmayı desteklemek için, Wittgenstein'ın besteciler ve sanatla ilgili eleştirileri dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Wittgenstein's understanding of music and his philosophy of language will be considered in relation to each other. For this purpose, the concepts like gestures, family resemblances and language games will be deeply investigated. Accordingly, the possibility of music being both a form of art and a form communication is to be thoroughly discussed. In order to support this discussion, Wittgenstein's criticisms on composers and art in general will be taken into consideration.