Sarıçam meşçerelerinde yapılan ökse otu mekanik mücadelesinin çap artımına olan etkisi: Kılıçkaya orman işletme şefliği örneği
The effects of mechanical removals of mistletoe on radial growth in scots pine stands: A case study in Kilickaya forest enterprise
  1. Tez No: 591884
  2. Yazar: GÜLDEMET PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Yusufeli Orman İşletme Müdürlüğü, Kılıçkaya Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşçerelerindeki ökse otu ile mekanik mücadelenin çap artımına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında üç farklı yükselti kuşağında (800, 1000, 1600 m) sarıçam ağaçları üzerindeki ökse otları ile mekanik mücadele yapılmış, beş yıl süreyle bu sahalardaki ökse otu gelişimi izlenmiştir. Her yükseklik kademesinden 50'şer ağaç olmak üzere toplam 150 ağaçtan ikişer adet örnek artım kalemi alınmış, bu kalemlerin ilkbahar ve yaz yıllık halka kalınlıkları ölçülmüştür. Yıllık halka kalınlıklarında meydana gelen büyüme trendinin iklim olaylarından mı yoksa ökse otu ile mekanik mücadeleden mi kaynaklı olup olmadığı dendrokronoljik yöntemlerle araştırılmıştır. Çalışma sonucunda ökse otu ile mekanik mücadele yapılan ağaçlarda aynı yıllarda yaz odunu kalınlıklarında %15 artış olduğu, ilkbahar odunlarındaki artımlarda herhangi bir değişim saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of mechanical removals of the mistletoe on radial growth in Scots pine (Pinus sylvestris L.) stands that are located within the boundaries of Kılıçkaya Forest Enterprise in Yusufeli, Artvin, Turkey. In this context, the mistletoes on the infected Scots pine trees were mechanically removed in the years of 2009, 2010 and 2011 periodically at three different altitude zones. The development of the trees and mistletoes on them were monitored from 2009 to 2014. In each altitude zone, 50 trees were sampled (150 trees in total). From each tree, two sample cores were taken and their spring and summer annual ring thicknesses were measured. Dendrochronological techniques were used to investigate whether the annual radial growth trend after the removal of mistletoe was affected by climatic events or other related natural events. The results showed that average annual radial growth on summer woods of treated trees was 15% more than those of untreated trees. There was no significant change on the average annual radial growth on spring woods of treated and untreated trees.